Rekordowa konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2015”
Przez dwa dni Lublin był stolicą polskiej internacjonalizacji. W dniach 22-23 stycznia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej spotkało się ponad 240 osób z 80 uczelni i 25 instytucji wspierających szkolnictwo wyższe. Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2015” stała się głównym corocznym spotkaniem wszystkich, którym internacjonalizacja polskich uczelni leży na sercu. Prezentowane i dyskutowane podczas siedmiu sesji tematy ułożyły się w spójny zestaw działań, których podjęcie jest niezbędne dla przyspieszenia internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego. Konferencja zorganizowana została wspólnie przez KRASP, Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, UMCS i Miasto Lublin w ramach programu „Study in Poland”.
Konferencja w Lublinie (poprzednie odbyły się kolejno w Łodzi, Poznaniu i Warszawie) skoncentrowała się na aktualnych kwestiach umiędzynarodowienia polskich uczelni, rozwoju mobilności studentów i pracowników naukowych, a także promocji potencjału intelektualnego miast i regionów. Zaprezentowano również pouczające spojrzenia z zewnątrz na internacjonalizację polskiego szkolnictwa wyższego – w wystąpieniach wybitnych ekspertów z Zachodu (prof. Hans de Wit i dr Sijbolt Noorda) oraz ze Wschodu (prof. Taras Finikow).
– KRASP przywiązuje kluczową wagę do umiędzynarodowienia, bo jest to jedno z najważniejszych wyzwań dla szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie. Nie wyobrażamy sobie ani badań ani dydaktyki prowadzonych bez tego kontekstu. A jednym z najważniejszych jego aspektów jest obecność studentów zagranicznych na polskich uczelniach. Tempo wzrostu ich liczby jest wysokie (obecnie jest ponad 40 tysięcy), ale nie znaczy to, że poziom ten nas satysfakcjonuje. Należy zrobić wszystko, aby w najbliższych latach było w Polsce 80-100 tysięcy studentów obcokrajowców – mówił prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
Występując jako gospodarz, prof. dr hab. Stanisław Michałowski podkreślił, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej traktuje internacjonalizację jako ważną część swojej strategii. UMCS posiada unikalne doświadczenia w zakresie współpracy z uczelniami na Wschodzie, zwłaszcza na rynku ukraińskim. Mówca zwrócił uwagę na potrzebę koordynacji wysiłków w zakresie umiędzynarodowienia.
Za aktywny udział w konferencji serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom, a miastu Lublin i Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej za gościnę.
Zapraszamy zarazem serdecznie na konferencję „Studenci zagraniczni w Polsce 2016”. Odbędzie się ona 21-22 stycznia 2016 r. (w Krakowie lub Gdańsku). Warto już teraz wpisać tę datę do swoich kalendarzy!
Źródło: http://studyinpoland.pl/