×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Porozumienie w sprawie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój podpisane

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
15 stycznia 2015

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie pełniło rolę Instytucji Pośredniczącej w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na lata 2014-2020 w ramach osi priorytetowej III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju.

Porozumienie z ministrem infrastruktury i rozwoju oraz NCBR podpisał 13 stycznia w imieniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak. Podpis pod dokumentem ze strony Centrum złożył zastępca dyrektora NCBR Leszek Grabarczyk.

17 grudnia 2014 r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, który odpowiada na potrzebę reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Dlatego niezmiernie istotne jest, by jak najszybciej rozpocząć działania wdrożeniowe w programie przez wyznaczone do tego Instytucje Pośredniczące.

W ramach PO WER dostępna będzie kwota ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych. Na wsparcie szkolnictwa wyższego przewidziano ponad miliard euro. Środki te przeznaczone zostaną m.in. na podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich. Ponadto planowane są działania poprawiające dostępność międzynarodowych programów kształcenia dla osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym z Polski oraz dla cudzoziemców. W ramach PO WER wspierane będą również zmiany organizacyjne na uczelniach i podnoszenie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego.

Największą pulę środków przewidziano na podniesienie kompetencji studentów - to ponad 800 mln euro (z uwzględnieniem wkładu krajowego). Środki te pozwolą sfinansować m.in. realizowane przez MNiSW programy: Program Rozwoju Kompetencji oraz „Studiujesz? Praktykuj!” Obecnie trwają prace nad szczegółowymi zapisami dotyczącymi sposobu podziału środków oraz harmonogramu na cały okres programowania. Ogłoszenie pierwszych konkursów planowane jest na II kwartał 2015 r.

Źródło: NCBR http://www.ncbir.pl/aktualnosci/art,3128,porozumienie-w-sprawie-programu-operacyjnego-wiedza-edukacja-rozwoj-podpisane.html