Miejsce farmaceuty na liście prestiżowych zawodów
Prawnik, lekarz, architekt, stomatolog to według polskich studentów najbardziej prestiżowe profesje – wynika z badania opinii „RECEPTA na sukces w farmacji” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter. Skoro zajęcia medyczne od zawsze plasują się na szczycie listy tych najbardziej poważanych, zastanawia fakt, co stało się z zawodem farmaceuty? Jedynie 3% respondentów (wykluczając studentów farmacji) wskazało ten zawód jako prestiżowy – profesję, która stoi w służbie naszemu zdrowiu.
Farmaceuta zawodem niedocenianym?
Jak tłumaczy dr Paweł Fortuna, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji” trudna sytuacja na rynku pracy, a także możliwości zarobkowe w poszczególnych profesjach doprowadziły do pewnych zmian w rankingu najbardziej poważanych zawodów. Niezmienna jest wysoka pozycja zawodów medycznych, takich jak lekarz czy pielęgniarka. Niewątpliwie jest to związane z faktem, że są to zawody zaufania publicznego, wymagające specjalistycznej wiedzy oraz nienagannej postawy moralnej i etycznej. Dlaczego więc farmaceuta w rankingach prestiżowych zawodów zajmuje tak daleką pozycję?
– Studia farmaceutyczne cieszą się dużą popularnością i są postrzegane jako jedne
z trudniejszych. Jednak praca w farmacji na ogół kojarzona jest wyłącznie z apteką.
Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie błędne i krzywdzące farmaceutów porównywanie ich do zwykłych sprzedawców. Nie muszę wyjaśniać, że różnica między farmaceutą a sprzedawcą jest ogromna, a jego rola nie ogranicza się wyłącznie do podania przepisanego przez lekarza preparatu. Pacjenci właśnie od farmaceuty oczekują pomocy i fachowej porady. Opieka farmaceutyczna wymaga więc określenia jej znaczenia i miejsca w realiach polskiej służby zdrowia, a tym samym zmiany sposobu myślenia, nie tylko wśród pacjentów, ale również przedstawicieli zawodów medycznych. Apteki powinny być postrzegane jako placówki służby zdrowia a nie sklepy sprzedające leki. Rośnie więc potrzeba dowartościowania zawodu farmaceuty jako doradcy i specjalisty. Farmaceuta bowiem tak jak lekarz odpowiada za zdrowie i życie pacjentów – dodaje dr Paweł Fortuna, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji”.
Aptekarz w służbie pacjentowi
O tym, że działalność aptekarza jest rodzajem misji społecznej świadczą jego obowiązki zawodowe. Wystarczy wymienić podstawowy wachlarz zadań, aby zobrazować, jak odpowiedzialna i wymagająca jest praca farmaceuty, pracującego w aptece tradycyjnej. Pacjentom natomiast znajomość zakresu tych obowiązków pozwoli pewniej dochodzić swoich praw w razie potrzeby. Czego możemy więc oczekiwać?
- Zatwierdzanie recept. Należy mieć na uwadze, że niektóre błędy na recepcie spowodowują, że konieczna będzie ponowna wizyta u lekarza. Np. farmaceuta nie wyda lekarstwa, jeśli recepta nie zawiera numeru pesel lub upłynął jej termin ważności (standardowo 30 dni licząc od daty wystawienia recepty).
- Rzetelne doradztwo. Aptekarz jest zobligowany do tego, aby udzielić pacjentowi dokładnej informacji na temat danego medykamentu, jego stosowania, działania, sposobu przechowywania i ewentualnych interakcji z innymi lekami. Dotyczy to nie tylko leków dostępnych bez recepty, ale również tych wypisanych przez lekarza
- Wymiana leku na tańszy. Na życzenie pacjenta farmaceuta ma obowiązek udzielić wyczerpującej informacji na temat tańszego odpowiednika leku zapisanego przez lekarza i jeśli pacjent sobie tego życzy, sprzedać tańszy zamiennik. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, kiedy lekarz na recepcie nie umieścił adnotacji „nie zamieniać”.
- Sprowadzanie medykamentów na zamówienie. Apteki mają ustawowy obowiązek posiadania produktów w takiej ilości, jaka zaspokoi potrzeby rynku. Jeśli więc lekarstwo nie jest dostępne, klienci mają prawo prosić farmaceutę o niezwłoczne zamówienie preparatu.
- Monitoring działań niepożądanych. To nie tylko dobra wola, ale i powinność farmaceutów narzucona ustawowo. Zgłaszanie takich działań ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa stosowania leków, dlatego przy zaobserwowaniu niepokojących objawów stosowania jakiegoś leku należy zawsze informować o tym swojego lekarza lub zgłosić to właśnie aptekarzowi.
- Edukacja pacjenta. Wizyta w aptece nie może zastępować konsultacji lekarskiej, jednak nie brakuje sytuacji, w których pacjenci zwracają się do aptekarzy po poradę medyczną, by nie stać w kolejce do lekarza z każdą pospolitą dolegliwością. Aptekarz przekazuje więc nie tylko możliwie pełną informację o preparatach, ale również tłumaczy istotę danego schorzenia i konsekwencje nie stosowania się do zaleceń lekarskich.
Farmaceuta nie tylko w aptece
– Aktualna sytuacja na rynku pracy oraz możliwości dalszego rozwoju zawodowego poza apteką to tematy, które na co dzień towarzyszą nam, młodym farmaceutom. Chętnie więc korzystamy z różnych sposobności, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat zapotrzebowania na farmaceutów w różnych branżach, w tym w przemyśle farmaceutycznym. Odpowiedzią na nasze potrzeby są warsztaty edukacyjne „RECEPTA na sukces w farmacji” organizowane przez firmę Gedeon Richter. Ich nadrzędnym celem jest wsparcie młodych absolwentów w wyborze ścieżki zawodowej spójnej z ich zainteresowaniami oraz predyspozycjami. Spotkania z coachem pomagają nam w szerszym spojrzeniu na naszą sytuację zawodową m.in. dzięki odkrywaniu naszych mocnych stron. Natomiast bezpośrednie rozmowy z ekspertami pozwalają zgłębić wiedzę i poznać kulisy pracy w międzynarodowym koncernie farmaceutycznym, w tym w dziale R&D. Uczymy się niezależności myślenia, wiary w swoje możliwości, pokonywania barier i poszukiwania swojej drogi kariery, która niekoniecznie musi być powieleniem schematów już istniejących– opowiada Katarzyna, studentka V roku na Wydziale Farmaceutycznym na Łódzkim Uniwersytecie Medycznym.
Aleksandra Skalska