Otwarci na naukę: porozumienie o współpracy naukowo-technicznej
12 stycznia w Warszawie zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy firmą Thales oraz Wojskową Akademią Techniczną. Umowa przewiduje prowadzenie wspólnej działalności naukowo-badawczej, a jej zakres obejmie projekty dotyczące tematyki m.in. kosmicznej i satelitarnej. Współpraca z WAT wzmocni innowacyjny kierunek rozwoju firmy Thales oraz wesprze budowę polskiego potencjału technologicznego.
Porozumienie umożliwi zarówno współpracę edukacyjną, polegającą na doskonaleniu kadr i szkoleniu lokalnych talentów, jak i kooperację naukowo-badawczą. Wspólne projekty przewidują szeroki zakres działań: od konsultacji naukowych, przez wymianę doświadczeń, po organizację wspólnych szkoleń, konferencji czy spotkań naukowych w kraju i za granicą.
– Stawiamy na długofalową, obopólnie korzystną współpracę z ośrodkami akademickimi na całym świecie. Możliwość kooperacji z WAT jest dla nas zarazem wyróżnieniem, jak i naturalną kontynuacją polityki firmy, polegającej na wdrażaniu innowacyjnych projektów technologicznych razem z najlepszymi na świecie laboratoriami badawczymi i uczelniami – podkreśla prezes Thales Polska, Paweł Piotrowski.
Współpraca ze środowiskiem akademickim jest priorytetem dla firmy Thales, która corocznie inwestuje 20% przychodów w programy badawczo-rozwojowe, współdziałając z ośrodkami naukowymi z Europy, Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu i Azji.
– Cieszę się ogromnie, że deklaracje najwyższych przedstawicieli naszych państw złożone podczas ubiegłorocznego MSPO w Kielcach znajdują swoje zwieńczenie podczas dzisiejszej uroczystości. Podpisane porozumienie o współpracy z Thales Polska, będącej częścią koncernu o światowej renomie i zasięgu to dla WAT strategiczne osiągnięcie. Daje możliwość współpracy i dostępu do osiągnięć na światowym poziomie w obszarach zbieżnych z profilem naukowo – badawczym naszej uczelni oraz naszymi aspiracjami związanymi z rozwojem szeroko pojętych technologii bezpieczeństwa, obronności oraz kosmicznych – powiedział rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk.
Porozumienie jest także kolejnym krokiem firmy Thales w rozszerzeniu obecności na polskim rynku oraz zaangażowaniu się w rozwój sektora kosmicznego w kraju.
– Współpraca z WAT dotyczyć będzie również projektów z sektora technologii kosmicznych oraz satelitarnych. Jesteśmy gotowi wesprzeć Polskę w tworzeniu własnych komponentów
i rozwiązań w tej dziedzinie – dodał Paweł Piotrowski.
Wiesław Grzegorzewski