×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Design Thinking Week 2014

Stowarzyszenie TOP 500 Innovators
24 września 2014

20-24 października 2014 r. odbędzie się Design Thinking Week 2014 w 10-ciu miastach w Polsce, tj. w Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.

W ramach Design Thinking Week 2014 zorganizowane zostaną warsztaty, konferencje i wydarzenia towarzyszące promujące design thinking. Ich uczestnicy zapoznają się z podstawami metodyki design thinking. Z kolei warsztaty pozwolą im osobiście doświadczyć jak wygląda praca tą metodą.

Najważniejsze wydarzenia Design Thinking Week 2014 to:

– 20.10.2014 r. Kraków, Creative Cracow, Akademia Górniczo-Hutnicza: Konferencja otwierająca oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych, śniadanie Creative Cracow i realizacja projektu zgodnie z metodą design thinking;

– 20-24.2014 r. Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław: Warsztaty dla uczniów, studentów, doktorantów i naukowców

– 24.10.2014 r. Gdańsk, Politechnika Gdańska: Konferencja zamykająca DT Week 2014 oraz warsztaty dla studentów, doktorantów, młodych naukowców i start-upów.

Organizatorami Design Thinking Week 2014 są m.in. Stowarzyszenie TOP 500 Innovators oraz jednostki macierzyste członków Stowarzyszenia zaangażowane w wydarzenie, przy współorganizacji Mnisterstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

Stowarzyszenie TOP 500 Innovators zrzesza uczestników programu szkoleniowo-stażowego pod tą samą nazwą, realizowanego na Uniwersytetach Berkeley oraz Stanford, finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Członkowie Stowarzyszenia na wielu uczelniach inicjują projekty, warsztaty oraz zajęcia akademickie z użyciem metodyki design thinking, które zbierają wiele pozytywnych opinii od uczestników.

Więcej informacji można znaleźć na: www.top500innovators.org.

Design thinking to metoda praktycznego i kreatywnego rozwiązywania problemów wykorzystywana w projektowaniu produktów i usług, działaniach edukacyjnych, zarządzaniu przedsięwzięciami biznesowymi oraz rozwiązywaniu problemów społecznych, rozwinięta została na Uniwersytecie Stanforda w USA. Stawia ona na pracę zespołową, interdyscyplinarność i otwarte poszukiwanie niestandardowych rozwiązań. W tym podejściu kluczową rolę odgrywają: obserwacja i analiza problemu, przygotowanie prototypu, jego weryfikacja z odbiorcą i doskonalenie. W ten sposób można uzyskać rozwiązanie wyjątkowo dobrze dopasowane do potrzeb i oczekiwań końcowego użytkownika. Design thinking charakteryzuje przede wszystkim wykorzystanie empatii i koncentracja na użytkowniku, interdyscyplinarność zespołów projektowych, uczenie się poprzez działanie i kreatywne podejście do zadań. Dzięki temu uczestnicy projektów realizowanych zgodnie z metodyką design thinking są bardzo zaangażowani i cały czas stymulowani do rozwoju. Wyjątkowość tej metodyki w projektowaniu produktów i usług potwierdza fakt, że korzystają z niej największe firmy na świecie takie jak Apple, GE, Converse, Amazon czy Coca-Cola. W Europie design thinking stosowane jest w wielu krajach zarówno w procesach edukacyjnych jak i działaniach biznesowych (np. Design Factory Aalto University, Finlandia; School of Design Thinking Universität Potsdam, Niemcy).

Jan Chełkowski, wiceprezes Stowarzyszenia TOP 500 Innovators