Największy kompleks laboratoryjny dla firm w Wielkopolsce
12 września w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza został oficjalnie otwarty Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii.
Wstęgę przeciął mechanizm działający na zasadzie domina. Uruchomili go m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza prof. dr hab. Bronisław Marciniak i prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii (ZIWT) to najnowocześniejsza, laboratoryjno-biurowa część Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jako jedyny w Wielkopolsce został zaprojektowany dla małych i średnich innowacyjnych firm. W ZIWT realizują one swoje pomysły na biznes i prowadzą badania w dziedzinie zaawansowanych technologii, m.in. chemii, biotechnologii, nowoczesnych materiałów lub IT. Mogą korzystać z infrastruktury badawczej – chemicznych i biotechnologicznych laboratoriów badawczych, biur i magazynów, a także z pakietu usług wspierających ich rozwój – doradztwa w zakresie zakładania i prowadzenia działalności, szkoleń, warsztatów czy pomocy w pozyskiwaniu środków z projektów badawczych Unii Europejskiej.
– Zwykle w parkach brakuje wyspecjalizowanych laboratoriów, przeznaczonych na potrzebymałych firm, które nie mają środków, by samemu wybudować i wyposażyć tego typu miejsca pracy. Nam udało się wypełnić tę lukę i stworzyć największy kompleks laboratoryjny dla firm w Wielkopolsce – mówi prof. Bogdan Marciniec, dyrektor Parku, prezes Zarządu Fundacji UAM. – Po ponad dwóch latach działalności kompleksu, jako jedyni w Wielkopolsce możemy pochwalić się efektami prac naszych firm, które tworzą coraz więcej miejsc pracy dla mieszkańców regionu i regularnie zdobywają wyróżnienia – dodaje.
Budynek Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego kosztował ok. 80 mln złotych. 85 proc. pieniędzy pochodzi ze środków unijnych. Pracuje w nim obecnie 25 firm (w tym 2 z kapitałem zagranicznym i 13 start-upów).
Więcej informacji znaleźć można na www.ppnt.poznan.pl.
Źródło: MNiSW http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/najwiekszy-kompleks-laboratoryjny-dla-firm-w-wielkopolsce.html