×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny w Wilnie rozpoczął rekrutację na studia magisterskie

Uniwersytet w Białymstoku
18 września 2014

Wileńska filia Uniwersytetu w Białymstoku ma już zgodę litewskich władz na uruchomienie studiów drugiego stopnia. Ruszyła rekrutacja kandydatów, dla których przygotowano 60 miejsc na studiach stacjonarnych na kierunku ekonomia. Pierwsi chętni już złożyli wymagane dokumenty.

– To milowy krok w historii naszego wydziału – cieszy się jego dziekan, prof. UwB dr hab. Jarosław Wołkonowski. – Uruchomienie studiów magisterskich będzie ogromnym ułatwieniem dla studentów filii UwB: mogą teraz kontynuować kształcenie w języku polskim bez wyjeżdżania za granicę. Uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia to także dowód na rozwój naukowy naszej jednostki.

Starania o uruchomienie studiów magisterskich w wileńskim wydziale Uniwersytetu w Białymstoku trwały od kilku lat. Warunkiem był dorobek naukowy jednostki i posiadanie odpowiedniej kadry akademickiej. Potencjał ten oceniała także Polska Komisja Akredytacyjna, która na początku lipca br. pozytywnie zaopiniowała wniosek uczelni.

Aktualnie w  murach wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku kształci się ponad 420 studentów.  Studiują tu głównie osoby polskiego pochodzenia. Do tej pory studenci mieli do wyboru 2 kierunki na studiach pierwszego stopnia: ekonomię oraz informatykę. W tym roku zainteresowanie kandydatów było większe niż podczas ubiegłorocznej rekrutacji. Na ekonomię zarejestrowało się w pierwszej turze ponad 140 kandydatów, na informatykę prawie 80.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Działa od października 2007 roku. Głównym celem powołania placówki  było podniesienie wskaźnika wyższego wykształcenia polskiej mniejszości na Litwie. W tym roku akademickim mury wydziału opuścił 5. rocznik absolwentów.

Katarzyna Dziedzik