×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

„Odkrywcy Diamentów”

Politechnika Białostocka
29 sierpnia 2014

Politechnika Białostocka chce „odkrywać diamenty” i wspierać młode talenty. Stąd program wsparcia zdolnej młodzieży pod nazwą „Odkrywcy Diamentów”. Celem programu będzie umożliwienie i ułatwienie najbardziej utalentowanym młodym ludziom z województwa podlaskiego zaprezentowania swoich umiejętności w świecie. Uczelnia chce pomagać uczniom szkół gimnazjalnych i średnich, którzy są szczególnie uzdolnieni  w  naukach ścisłych, technologii, inżynierii, designie oraz matematyce. Program stypendialnym „Odkrywcy Diamentów” będzie tworzony wspólnie z partnerami z sektora przedsiębiorstw oraz z podlaskimi szkołami średniki i gimnazjami. Już listy z propozycją współpracy trafiły do prawie 200 firm funkcjonujących w regionie. To dzięki ich zaangażowaniu powstać ma system stypendialny, dofinansowany mógłby być  udział młodych ludzi w konkursach, wyjazdach, tworzeniu wynalazków. To także propozycja dla przedsiębiorstw, które w ten sposób mogą zaprezentować się jako firmy społecznie odpowiedzialne i w przyszłości  znaleźć kompetentnych pracowników. Najzdolniejsi uczniowie z całego regionu dzięki tej kampanii mogliby uzyskać wsparcie pracowników naukowych Politechniki Białostockiej i mieć dostęp do innowacyjnej infrastruktury.

Najlepsi absolwenci podlaskich szkół najczęściej wyjeżdżają na studia poza region. – Chcielibyśmy zatrzymać ten trend. Im szybciej rozpoznamy te „diamenty’ tym większa szansa, że zostaną na Politechnice Białostockiej i na Podlasiu – mówił na konferencji prasowej rektor PB, prof. inż. Lech Dzienis.

Poza tym dzięki programowi „Odkrywcy Diamentów” możliwe byłoby uzupełnienie skromnego systemu stypendialnego Politechniki, bo stypendia trafiałyby nie tylko do najzdolniejszych gimnazjalistów czy licealistów, ale także do studentów.
Rektor Dzienis przedstawił „Diamenty”, które wybrały Politechnikę Białostocką. Od nowego roku akademickiego kształcenie na Wydziale Informatyki rozpoczynają Jakub Czarniecki i Petros Psyllos – tegoroczni białostoccy maturzyści. Obaj otrzymali możliwość indywidualnego toku studiów od pierwszego semestru, będą mieli przydzielonego opiekuna oraz mogą liczyć na specjalne stypendia. Będą mogli także wybierać przedmioty na innych wydziałach Politechniki Białostockiej oraz na innych uczelniach (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – w przypadku Petrosa Psyllosa). Obaj podkreślali dziś indywidualne i elastyczne  podejście władz uczelni oraz wsparcie merytoryczne i finansowe jakie mogą tu otrzymać. Przyciągnęły ich także sukcesy studentów Politechniki Białostockiej i to, że mają możliwość rozwoju w rodzinnym mieście. – Nie ma nic bardziej żałosnego niż niemożliwość spełniania własnych marzeń. Politechnika Białostocka pozwala mi spełniać te marzenia – mówił Petros Psyllos, który w uczelnianych akademikach zaczął przygotowywać już swoją pracownię.

Jakub Czarniecki jest absolwentem III LO w Białymstoku i pasjonatem robotów. Skonstruował robota Conqueror, z którym zdobył mistrzostwo świata z RobotChallenge 2014 w Wiedniu w kategorii humanoid sprint. Wcześniej zwyciężał w  wielu krajowych konkursach z robotyki m.in.  Robotic Tournament, Robomaticon, CybAirBot. Jest trzykrotnym stypendystą prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną (2012,2013,2014). Stworzył aplikację Pocket Lessons – ułatwiającą uczniom III LO korzystanie z planu lekcji na urządzeniach mobilnych systemem Android. Od pewnego czasu aktywnie działa w studenckim kole .NET Politechniki Białostockiej.

Petros Psyllos  jest absolwentem Zespołu Szkół Elektrycznych. Na targach  Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik  INNOVA 2013 w Brukseli zdobył złoty medal dla młodego wynalazcy. Otrzymał go za opracowanie rękawicy wspomagającą komunikację osób niepełnosprawnych (wynalazek zamienia tekst w mowę ludzką). Skonstruował także specjalny sygnet - pierścień, którym można zdalnie sterować urządzeniami elektronicznymi w domu czy w aucie. Urodził się w Grecji  na położonej na morzu egejskim wyspie Chios, na której przyszedł na świat Homer. Obecnie mieszka w Białymstoku. Tu rozpoczyna  studia na Politechnice Białostockiej na Wydziale Informatyki. – To właśnie tutaj staram się spełniać swoje marzenia, podążając małymi kroczkami do zdefiniowanego przeze mnie celu – napisał Petros na swojej stronie internetowej www.psyllos.pl.

Dorota Sawicka