Laureaci programu stypendialnego dla studenckich liderów
– Wymiana wiedzy musi rodzić innowacje. Jesteście państwo awangardą takiego otwartego myślenia o nauce, współpracy i innowacji – przekonywał prof. Włodzisław Duch. Wiceminister nauki wziął dziś udział we wręczeniu stypendiów laureatom programu GE Foundation Scholar Leaders.
Do grona 130 polskich stypendystów programu dołączyło w tym roku ośmioro studentów. Reprezentują oni cztery uczelnie techniczne - Politechnikę Warszawską, Wrocławską, Łódzką oraz Gdańską. – Szczególnie cieszy nas, że wśród laureatów znalazło się pięć kobiet. Dla ministerstwa jest niezwykle istotne, by kobiety studiowały kierunki techniczne. W ciągu ostatnich siedmiu lat liczba studentek na politechnikach wzrosła z 31 do 37 proc. – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Włodzisław Duch. Podkreślał przy tym rolę współpracy nauki z biznesem, którą aktywnie wspiera resort nauki. W ramach unijnego programu Horyzont 2020 nie tylko instytucje naukowe, ale również przedsiębiorstwa – duże, małe i średnie – mogą starać się o granty, których łączna suma do 2020 roku wyniesie prawie 80 mld euro. – Uwzględnienie małych i średnich firm w Horyzoncie 2020 to efekt starań polskiego rządu w trakcie polskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej – przypomniał prof. Włodzisław Duch.
W trakcie dzisiejszej uroczystości wręczenia stypendiów GE wiceminister Duch zwrócił też uwagę na wiele rozwiązań wspierających rozwój polskich innowacji i ich wprowadzanie na rynek. W nowej perspektywie budżetowej UE Polska otrzyma ponad 10,5 mld zł na poprawę stanu innowacyjności – mówił prof. Włodzisław Duch. Już teraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi program "Brokerzy Innowacji", wspierający osoby, które pracują nad transferem technologii na rynek. Z kolei w ramach programu "Top 500 Innovators" osoby zajmujące się badaniami naukowymi i komercjalizacją ich wyników uczestniczą w 9-tygodniowych programach stażowo-szkoleniowych na najlepszych uczelniach świata, gdzie zajmują się m.in. współpracą nauki z gospodarką.
Źródło: MNiSW