×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Współpraca PB, ZSE i firmy AC

Politechnika Białostocka
3 lipca 2014

Umowę o współpracy podpisali dziś (1 lipca) przedstawiciele Politechniki Białostockiej, firmy AC oraz Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

Strony porozumienia mają prowadzić wspólne przedsięwzięcia badawczo – rozwojowe oraz podejmować działania na rzecz patentowania i wdrażania nowych rozwiązań technicznych. Spółka AC umożliwi uczestnikom kół naukowych działających na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej oraz w Zespole Szkół Elektrycznych odbywanie praktyk studenckich i uczniowskich w swoim przedsiębiorstwie.

Prof. Roman Kaczyński, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy PB przypomniał, że uczelnia współpracuje ze spółką AC już od kilku lat: – Owoce tej współpracy są coraz bardziej widoczne.  Dołączenie Zespołu Szkół Elektrycznych jest szczególnie cenne w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, w której znaczna część funduszy ma zostać skierowana na współpracę przedsiębiorstw, szkół wyższych i szkół średnich.

Prezes AC Katarzyna Rutkowska powiedziała: – Chcielibyśmy, żeby polska wiedza, polskie uczelnie były promowane w świecie. Sprzedajemy swoje produkty na ponad 40 rynkach świata, także absolwenci naszych uczelni mają szerokie możliwości rozwoju w naszej spółce(…) Chcielibyśmy ściśle współpracować z kołami naukowymi i ta współpraca już się rozpoczęła. Chcielibyśmy także służyć swoją praktyczną wiedzą już podczas procesu edukacji, tak, żeby studenci mieli dostęp do najnowszych technologii – takich, które są potrzebne w życiu gospodarczym.

Ta jedna z najbardziej innowacyjnych firm w regionie zobowiązuje się także do wsparcia technicznego i finansowego kół naukowych, które będą realizować projekty we współpracy z AC S.A.  Podczas spotkania przywołany został projekt Phobos autorstwa reprezentantów Wydziału Informatyki prezentowany na światowym konkursie  Imagine Cup.

– Wierzymy, że ten projekt zostanie skomercjalizowany – stwierdziła Prezes Rutkowska. – Nie chcieliśmy, aby został odłożony na półkę przez brak środków finansowych. Wyciągnęliśmy rękę do młodych ludzi, pasjonatów, którzy potrzebowali wsparcia od strony doświadczonego przedsiębiorcy, jak też wsparcia finansowego. Już realizujemy wspólnie ten projekt.

Spółka, w ramach porozumienia, będzie udostępniać swoje laboratoria wraz z wyposażeniem oraz fundować stypendia i nagrody.

Anna Niczyporuk, dyrektor ZSE stwierdziła, że współpraca z uczelnią oraz firmą działającą na rynku międzynarodowym, z pewnością podniesie prestiż Zespołu Szkół Elektrycznych. Będzie także zachętą dla uczniów gimnazjów do wybrania tej szkoły, jako oferującej zawody przyszłości. Dyrektor Niczyporuk stwierdziła: – Jeżeli zaproponujemy im firmy, w których będą mogli odbyć praktykę, które wyposażą ich w ponadprzeciętne umiejętności, gdzie spotkają się z nowoczesną technologią – to działa jak magnes.

Zdaniem prof. Mariana Dubowskiego, dziekana Wydziału Elektrycznego PB, współpraca z AC jest ważna nie tylko ze względu na otrzymywane wsparcie finansowe, lecz także – z powodu  inspiracji, którą pracownicy spółki dadzą studentom działającym w kołach naukowych. – Dla przyszłego inżyniera nie może być większej satysfakcji, jak to, że wytwór jego myśli, jego intelektu, gdzieś zostaje wdrożony i ma praktyczne zastosowanie.

Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej