×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Europejski Kongres Technologiczny we Wrocławiu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
9 czerwca 2014

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest współorganizatorem  Europejskiego Kongresu Technologicznego we Wrocławiu – największego europejskiego wydarzenia poświęconego technologii, innowacjom i współpracy nauki z przemysłem, którego gospodarzem, w dniach 12-13 czerwca, będzie Politechnika Wrocławska.

– W ciągu ostatnich lat przemysł w Polsce uległ diametralnym przemianom. W wielu dziedzinach gospodarki osiągnęliśmy ogromny postęp. Nowe technologie są dziś obecne w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, dlatego wspieranie innowacji jest tak kluczowe dla wzrostu konkurencyjności Polski powiedział prof. Jerzy Buzek. Dodał, że fundamentalne znaczenie dla rozwoju przemysłu mają małe przedsiębiorstwa, dla których Europejski Kongres Technologiczny, dzięki obecności najwybitniejszych europejskich fachowców reprezentujących  naukę i przemysł, to niepowtarzalna okazja do pozyskania partnerów do realizacji wspólnych projektów. Jak podkreślił, tylko ścisła współpraca, w której to przemysł definiuje zadania dla nauki, może nadać wielkiego impulsu dla rozwoju nowych technologii.

Europejski Kongres Technologiczny to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Organizatorami wydarzenia są Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii we współpracy z Komisją Europejską i Ministerstwem Gospodarki. Gospodarzem kongresu jest Politechnika Wrocławska.

– Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dysponuje dziś niebagatelnym budżetem przeznaczonym na programy, których celem jest zacieśnienie współpracy nauki z biznesem. Poświęciliśmy temu zadaniu wiele wysiłku. Obserwując ogromy postęp w zainteresowaniu przemysłu inwestowaniem w badania naukowe mamy nadzieje, że w perspektywie programu Horyzont 2020 uda nam się nakłady na ten cel jeszcze zwiększyć powiedział prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Dziś o Wrocławiu możemy powiedzieć, że jest polską Doliną Krzemową. Wokół miasta skupionych jest wiele koncernów i ośrodków badawczych jak IBM, który korzysta z wiedzy naszych informatyków. Cieszę się, że Europejski Kongres Technologiczny odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej, która może pochwalić się znakomitą współpracą z biznesem, a także wiodącą pozycją pod względem uzyskanych patentów powiedział prof. Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką Politechniki Wrocławskiej.

– W Unii Europejskiej w nadchodzących latach jednym z najważniejszych kierunków będzie tworzenie partnerstw narodowych przy udziale naukowców z wielu krajów. Dlatego celem Europejskiego Kongresu Technologicznego jest nie tylko stworzenie forum do dyskusji i wymiany opinii, ale przede wszystkim stworzenie płaszczyzny do zawarcia  porozumień w obszarze takich technologii, bez których rozwój nowoczesnego przemysłu nie jest możliwy powiedział prof. Ryszard Pregiel, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Dodał, że tematyka kongresu skupiać się będzie wokół założeń polityki reindustrializacji Europy oraz metod i instrumentów ich realizacji, w tym dwóch największych programów Unii Europejskiej finansujących B+R+I: Horizon 2020 i Polityka Spójności 2014-2020.

W kongresie weźmie udział ponad 500 uczestników, w tym ponad 40 wybitnych ekspertów reprezentujących Komisję Europejską i nadzorowane przez nią instytucje, przedsiębiorstwa wysokiej techniki i europejskie ośrodki naukowo badawcze, wśród nich Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, a także dyrektorzy generalni KE ds. przedsiębiorstw i przemysłu oraz ds. badań i innowacji. Komitetem Programowym kongresu kieruje prof. Gabriel Crean, wiceprezydent Francuskiej Komisji Energii Atomowej i Energii Alternatywnych oraz przewodniczący Grupy Wysokiego Szczebla ds. Kluczowych Technologii przy Komisji Europejskiej.

Źródło: NCBR

Więcej: http://www.ncbir.pl/aktualnosci/art,2765,12-13-czerwca-europejski-kongres-technologiczny-we-wroclawiu.html