Europejski Kongres Technologiczny we Wrocławiu
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest współorganizatorem Europejskiego Kongresu Technologicznego we Wrocławiu – największego europejskiego wydarzenia poświęconego technologii, innowacjom i współpracy nauki z przemysłem, którego gospodarzem, w dniach 12-13 czerwca, będzie Politechnika Wrocławska.
– W ciągu ostatnich lat przemysł w Polsce uległ diametralnym przemianom. W wielu dziedzinach gospodarki osiągnęliśmy ogromny postęp. Nowe technologie są dziś obecne w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, dlatego wspieranie innowacji jest tak kluczowe dla wzrostu konkurencyjności Polski – powiedział prof. Jerzy Buzek. Dodał, że fundamentalne znaczenie dla rozwoju przemysłu mają małe przedsiębiorstwa, dla których Europejski Kongres Technologiczny, dzięki obecności najwybitniejszych europejskich fachowców reprezentujących naukę i przemysł, to niepowtarzalna okazja do pozyskania partnerów do realizacji wspólnych projektów. Jak podkreślił, tylko ścisła współpraca, w której to przemysł definiuje zadania dla nauki, może nadać wielkiego impulsu dla rozwoju nowych technologii.
Europejski Kongres Technologiczny to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Organizatorami wydarzenia są Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii we współpracy z Komisją Europejską i Ministerstwem Gospodarki. Gospodarzem kongresu jest Politechnika Wrocławska.
– Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dysponuje dziś niebagatelnym budżetem przeznaczonym na programy, których celem jest zacieśnienie współpracy nauki z biznesem. Poświęciliśmy temu zadaniu wiele wysiłku. Obserwując ogromy postęp w zainteresowaniu przemysłu inwestowaniem w badania naukowe mamy nadzieje, że w perspektywie programu Horyzont 2020 uda nam się nakłady na ten cel jeszcze zwiększyć – powiedział prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– Dziś o Wrocławiu możemy powiedzieć, że jest polską Doliną Krzemową. Wokół miasta skupionych jest wiele koncernów i ośrodków badawczych jak IBM, który korzysta z wiedzy naszych informatyków. Cieszę się, że Europejski Kongres Technologiczny odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej, która może pochwalić się znakomitą współpracą z biznesem, a także wiodącą pozycją pod względem uzyskanych patentów – powiedział prof. Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką Politechniki Wrocławskiej.
– W Unii Europejskiej w nadchodzących latach jednym z najważniejszych kierunków będzie tworzenie partnerstw narodowych przy udziale naukowców z wielu krajów. Dlatego celem Europejskiego Kongresu Technologicznego jest nie tylko stworzenie forum do dyskusji i wymiany opinii, ale przede wszystkim stworzenie płaszczyzny do zawarcia porozumień w obszarze takich technologii, bez których rozwój nowoczesnego przemysłu nie jest możliwy – powiedział prof. Ryszard Pregiel, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Dodał, że tematyka kongresu skupiać się będzie wokół założeń polityki reindustrializacji Europy oraz metod i instrumentów ich realizacji, w tym dwóch największych programów Unii Europejskiej finansujących B+R+I: Horizon 2020 i Polityka Spójności 2014-2020.
W kongresie weźmie udział ponad 500 uczestników, w tym ponad 40 wybitnych ekspertów reprezentujących Komisję Europejską i nadzorowane przez nią instytucje, przedsiębiorstwa wysokiej techniki i europejskie ośrodki naukowo badawcze, wśród nich Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, a także dyrektorzy generalni KE ds. przedsiębiorstw i przemysłu oraz ds. badań i innowacji. Komitetem Programowym kongresu kieruje prof. Gabriel Crean, wiceprezydent Francuskiej Komisji Energii Atomowej i Energii Alternatywnych oraz przewodniczący Grupy Wysokiego Szczebla ds. Kluczowych Technologii przy Komisji Europejskiej.
Źródło: NCBR