×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Historia kołem się toczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
9 czerwca 2014

II Bydgoskie Seminarium Rekonstrukcji Historycznej „Historia kołem się toczy. Kultura materialna i niematerialna w odtwórstwie historycznym” zorganizował Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w Bibliotece UKW.

II Bydgoskie Seminarium Rekonstrukcji Historycznych  to  różnorodne elementy odtwórstwa kultury materialnej oraz zapoczątkowanie dyskursu naukowego na temat możliwości rekonstruowania kultury niematerialnej. Istotnym zagadnieniem poruszonym na konferencji była kwestia problematyki ideologicznej w ruchu odtwórstwa historycznego. Do tej pory zagadnienia te nie były przedmiotem żywych zainteresowań środowisk zarówno naukowych, jak i odtwórczych. Często odtwórstwo polegające na rekonstruowaniu konkretnej sylwetki powiązane jest nie tylko z historycznymi artefaktami, ale również z próbami prezentowania systemu zachowań, wierzeń i postaw społecznych.

Śladami ubiegłorocznej edycji konferencji organizatorzy  kontynuowali i poszerzali wątek rekonstrukcji w obrębie kultury materialnej na przestrzeni wieków. Przedmioty życia codziennego, militaria oraz precjoza i dzieła sztuki tworzyły zarówno przestrzeń otaczającą człowieka, jak i determinowały jego tożsamość kulturową, a także status społeczny. Intensyfikacja inicjatyw ruchu odtwórczego sprawia, iż współczesne społeczeństwo zyskuje nieporównywalnie większą możliwość kontaktu z odtworzonymi świadectwami historii, aniżeli było to w latach wcześniejszych. W związku z tym, przedmioty prezentowane powinny być możliwie jak najbardziej wzorowane na materiałach źródłowych. Odtwórstwo historyczne będące na wysokim poziomie może stanowić suplement edukacji historycznej na różnych poziomach szkolnictwa oraz ma szansę stać się nową nauką pomocniczą historii i historii kultury materialnej.

Całe wydarzenie zostało zrealizowane na terenie Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Piotr Kwiatkowski