„Wiedza na zamówienie”
88 propozycji – wykładów, warsztatów i prezentacji przygotował Uniwersytet w Białymstoku z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych. Co ważne – z takich zajęć na zamówienie szkoły będą mogły korzystać przez cały czas, a nie tylko podczas festiwali nauki czy drzwi otwartych.
Chcemy, aby młodzi ludzie mieli stały kontakt ze środowiskiem akademickim i mogli w ten sposób poszerzać wiedzę, rozwijać naukowe pasje oraz społeczne umiejętności.
Na Uniwersytecie w Białymstoku – największej uczelni w regionie – zatrudnieni są naukowcy z bardzo różnych dziedzin: od nauk ścisłych, poprzez społeczne do humanistycznych. To badacze z ogromnym dorobkiem, co potwierdzają chociażby wyniki ostatniej oceny parametrycznej jednostek naukowych. Spośród 8 białostockich wydziałów UwB aż 4 mają najwyższą kategorię – A. Chcielibyśmy, aby z ogromnego naukowego potencjału i dydaktycznego doświadczenia naszej kadry w jak największym stopniu korzystały także funkcjonujące w naszym regionie szkoły.
Oczywiście Uniwersytet w Białymstoku i jego poszczególne wydziały od lat współpracują z dyrektorami i nauczycielami podlaskich szkół. Nasi wykładowcy już teraz goszczą w tych placówkach z wykładami, warsztatami, prezentacjami. Grupy uczniów odwiedzają też naszą uczelnię podczas różnego rodzaju imprez edukacyjnych, otwartych spotkań, konferencji.
Aby wzajemną współpracę ułatwić i wzmocnić opracowaliśmy katalog oferowanych przez naszych pracowników zajęć. Staraliśmy się, aby oferta zaprezentowana była w przystępny sposób. Uczniowie i nauczyciele znajdą tu opis zajęć – ich formy i treści, a także kontakt do osób, z którymi mogą uzgodnić gdzie i kiedy zostaną zrealizowane. W większości przypadków warsztaty czy wykłady mogą odbywać się w zainteresowanych szkołach lub na uniwersytecie – w zależności od preferencji grupy. Właśnie dlatego nazwaliśmy tę ofertę „Wiedza na zamówienie”. Katalog dostępny jest na naszej stronie internetowej pod adresem http://www.uwb.edu.pl/uniwersytet.php?p=2512 i będzie na bieżąco aktualizowany.
Na razie w ofercie jest prawie 90 różnego rodzaju zajęć. Uczniowie mogą pod okiem akademickiej kadry np. przeprowadzać doświadczenia fizyczne z elektryczności i magnetyzmu, poznawać sztukę publiczną spacerując po Białymstoku, albo wziąć udział w treningu twórczego myślenia.
Zainteresowane szkoły mogą skorzystać z oferty jeszcze w czerwcu. Chcemy potraktować czerwcową współpracę jako swoisty pilotaż. Zebrane teraz opinie i sugestie nauczycieli oraz uczniów pozwolą nam ulepszyć ofertę, tak by od nowego roku akademickiego stała się trwałym elementem współpracy Uniwersytetu w Białymstoku i podlaskich szkół ponadgimnazjalnych.
Katarzyna Dziedzik