„For Women in Science”
Do 15 czerwca można zgłaszać nominacje w międzynarodowym konkursie Fundacji L'Oréal i UNESCO „For Women in Science 2015". Jego celem jest uhonorowanie prac badawczych kobiet - naukowców, które swoją siłą i zaangażowaniem w pozytywny sposób wpływają na społeczeństwa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zachęca do składania wniosków z polskimi kandydaturami. Jest to możliwe wyłącznie za pośrednictwem platformy www.fwis.fr.
Prawo do składania wniosków mają wybitni naukowcy. Przysługuje ono m.in. rektorom szkół wyższych, szefom instytucji naukowych, członkom Akademii Nauk czy laureatom konkursu „For Women in Science”. Szczegóły konkursu oraz jego harmonogram znajdują się w regulaminie (pdf).
Partnerstwo L’Oréal-UNESCO utworzono w 1998 r. Zajmuje się promocją kobiet - naukowców i zachęca je do podejmowania pracy naukowej. Każdego roku w paryskiej siedzibie UNESCO wybitne przedstawicielki świata nauki oraz młode doktorantki z pięciu kontynentów (Europa, Ameryka Północna, Ameryka Łacińska, Azja i Pacyfik, Afryka i Zjednoczone Emiraty) otrzymują nagrody pieniężne oraz stypendia. W ciągu 16 lat trwania programu nagrody w wysokości 100.000 USD wręczono 82 wybitnym badaczkom, a międzynarodowe stypendia otrzymało prawie 2.000 młodych kobiet ze 115 krajów.
Warto przypomnieć, że trwa także polska, czternasta edycja programu stypendialnego dla kobiet naukowców prowadzących badania w dziedzinie nauk o życiu. W konkursie „Dla Kobiet i Nauki” realizowanym we współpracy między L’Oréal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego do zdobycia jest pięć rocznych stypendiów: dwa dla doktorantek i trzy dla habilitantek. MNiSW jest w tym roku po raz pierwszy oficjalnym partnerem konkursu. Wysokość stypendiów w tegorocznej edycji wynosi: 27.000 zł (w przypadku stypendiów doktoranckich) i 32.000 zł (dla stypendiów habilitacyjnych). Ponadto Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyzna każdej laureatce dodatkowe wyróżnienie – pokrycie kosztów wyjazdu na wybraną zagraniczną konferencję naukową na terenie Europy. Warunkiem przystąpienia do konkursu, zarówno dla doktorantek (granica wieku – 35 lat), jak habilitantek (do 45 lat), jest końcowy etap realizacji prac oraz ich kontynuacja w roku pobierania stypendiów. Zgłoszenia w polskiej edycji można składać do 31 maja.
Źródło: MNiSW