Nowy etap współpracy uczelni technicznych Polski i Ukrainy
Z udziałem ministra edukacji i nauki Ukrainy prof. Serhija Kvita oraz ambasadora RP Henryka Litwina 25 kwietnia w Kijowie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi uczelniami technicznymi. Ze strony polskiej porozumienie podpisał prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), a ze strony ukraińskiej prof. Michailo Zgurovsky, rektor Politechniki Kijowskiej (KPI), przewodniczący Stowarzyszenia Rektorów Wyższych Uczelni Technicznych Ukrainy (SRWUTU).
Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się w Ministerstwie Edukacji i Nauki Ukrainy. Otwierając spotkanie minister Serhij Kvit powiedział, że Polska jest wiarygodnym partnerem państwa ukraińskiego, a podpisanie porozumienia pomiędzy uczelniami technicznymi obu krajów jest ważnym wzmocnieniem polsko-ukraińskiej współpracy, które będzie miało w szczególności pozytywny wpływ na tworzenie konsorcjów zdolnych do pozyskiwania wsparcia Unii Europejskiej na wspólne projekty.
Z kolei ambasador Polski na Ukrainie Henryk Litwin podkreślił: – Współpraca uczelni obu krajów jest bodajże jednym z najbardziej istotnych elementów stosunków polsko-ukraińskich w minionym 20-leciu. Tym elementem, który rozwijał się w sposób najbardziej udany i stworzył bazę do szerokiego rozwoju całości naszej współpracy.
Porozumienie przewiduje, że tworzone będą wspólne konsorcja naukowo-badawcze, rozwijane będą programy „podwójnych dyplomów”, a wymiana naukowców i studentów zostanie zintensyfikowana. Za priorytetowe obszary współpracy polskich i ukraińskich uczelni technicznych rektorzy uznali badania, innowacje i wdrożenia w takich dziedzinach jak: technologie informacyjno-komunikacyjne, zrównoważony rozwój, uzdatnianie wody, bezpieczeństwo cybernetyczne, a także wspólne badania kosmiczne mające na celu stworzenie narzędzie i technologii do rozwoju usług orbitalnych, m. in. dotyczących problemu likwidacji śmieci na orbicie okołoziemskiej.
Szczególne interesujące perspektywy współpracy polskich i ukraińskich uczonych związane są ze wspólnym uczestnictwem w europejskich programach naukowych. Szczegółowe programy działania przyjęte zostaną podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Rektorów Uczelni Technicznych, które odbędzie w listopadzie br. na Uniwersytecie Górniczym w Dniepropietrowsku.
– Nieprzypadkowy jest moment, w którym podejmujemy tę szerszą, systemową współpracę. Podpisane w Kijowie porozumienie nawiązuje do istniejących już od wielu lat kontraktów politechnik Polski i Ukrainy – mówi prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący KRPUT. – W oparciu o to pozytywne doświadczeniu będziemy teraz rozwijać jakościowo nowy etap współpracy, wykorzystujący atuty uczelni obu krajów. Ukraina czeka na impulsy ze strony polskiego świata akademickiego, a my uznajemy wysoki potencjał naukowo-innowacyjny naszych ukraińskich kolegów. Chcemy dodać do niego naszą nowoczesną bazę naukowo-badawczą i dydaktyczną. Utworzone wspólnie zespoły badawcze w wielu wybranych dziedzinach będą mogły podjąć rywalizację z najlepszymi na świecie!
Prof. Michailo Zgurovsky, przewodniczący SRWUTU, jest przekonany, że współpraca z polskimi kolegami stwarza wielkie szanse dla ukraińskich uczelni: – Interesujące są dla nas nie tylko efekty naukowo-badawcze planowanych działań, ale również polskie rozwiązania w zakresie zapewniania autonomii akademickiej i wdrażania nowoczesnych struktur organizacyjnych w zakresie nauki i dydaktyki. Ukraińskie szkolnictwo wyższe stoi obecnie przed konieczności radykalnych zmian, związanych przede wszystkim z jego demokratyzacją.. Ścisła współpraca z polskimi uczelniami ma dla nas obecnie podwójną wagę. Łatwiej nam będzie z tak znakomitymi partnerami ubiegać się o środki z programów unijnych. Polacy to nasz sprawdzony partner!
Podpisane w Kijowie porozumienie obejmuje swoimi ramami potencjał reprezentowany przez 70 uczelni, jako że w skład KRPUT wchodzi 21 polskich politechnik i 5 uczelni stowarzyszonych, a w pracach SRWUTU uczestniczą 44 uczelnie ukraińskie. Wypracowane przez politechniki zasady współpracy mogą w przyszłości przyczynić się do intensyfikacji kontaktów pomiędzy innymi uczelniami obu krajów.
Podczas wizyty w Kijowie delegacja KRPUT – w której skład wchodził również prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, pełnomocnik KRPUT ds. międzynarodowych oraz dr Bianka Siwińska, dyrektorka Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, która wspólnie z KRPUT prowadzi akcję „Study Engineering in Poland” – złożyła kwiaty pod pomnikiem prof. Wojciecha Świętosławskiego, absolwenta KPI, a następnie rektora Politechniki Warszawskiej i ostatniego ministra wyznań i oświecenia publicznego w II Rzeczpospolitej.
Delegacja odwiedziła również działające od 2008 roku Centrum Ukraińsko-Polskie przy Politechnice Kijowskiej (KPI), będące głównym ośrodkiem informacyjnym na Ukrainie powołanym z inicjatywy polskich uczelni uczestniczących w programie „Study in Poland”.
Polska delegacja zapoznała się też z osiągnięciami naukowymi Politechniki Kijowskiej oraz możliwościami współpracy, zarówno bilateralnej, jak i w wymiarze europejskim. W Parku Naukowym „Politechnika Kijowska” i w Centrum Energii Odnawialnych, uruchomionym ze środków polskiego MSZ (w ramach programu „Polska Pomoc”), rozmawiano o możliwościach tworzenia międzynarodowych konsorcjów mających na celu wspólne aplikowanie o środki unijne zwłaszcza w kontekście programu Horyzont 2020.
Wizyta delegacji KRPUT i podpisane w Kijowie porozumienie wpisuje się w program wspólnych działań polskich uczelni technicznych na polu międzynarodowym. Program ten zainicjowany został w październiku ub. r. polsko-portugalskim forum w Opolu i podpisaniem porozumienia z rektorami politechnik Portugalii.
Ważnym elementem międzynarodowej aktywności polskich uczelni technicznych jest również uruchomienie wieloletniego projektu „Study Engineering in Poland”, prowadzonego przez KRPUT we współpracy z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy”.
Joanna Pająk