Granty dla uczonych, nagrody dla studentów
Czworo naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku otrzyma granty w ramach rozstrzygniętych właśnie konkursów Narodowego Centrum Nauki. Łączna pula uzyskanych środków to ponad 333 tys. zł.
W ramach konkursów OPUS 6 dofinansowanie na realizację swoich projektów otrzyma dwójka uczonych: dr hab. Andrzej Sakowicz z Wydziału Prawa, na projekt „Standard ochrony prawa do milczenia w procesie karnym” (67 600 zł), dr hab. Anna Barbara Wydrycka z Wydziału Filologicznego na projekt „Elzenbergowie. Trzy pokolenia twórców kultury, nauki, historii” (100 620 zł).
W konkursie PRELUDIUM 6 granty otrzymały mgr Urszula Czyżewska z Wydziału Biologiczno-Chemicznego na projekt „Charakterystyka profili białkowych Malassezia pachydermatis w aspekcie diagnostyki z wykorzystaniem elektroforezy dwukierunkowej” (100 000 zł) oraz mgr Monika Fiedorczuk z Wydziału Ekonomii i Zarządzania na projekt „Ewolucja systemu nadzoru korporacyjnego w Rosji” (65 490 zł).
To nie koniec wyróżnień naukowych dla osób związanych z UwB. Dwóch studentów z Koła Naukowego Chemików UwB „Pozyton” zostało laureatami konkursów zorganizowanych podczas XL Ogólnopolskiej Szkoły Chemii.
Michał Dąbrowski - student II roku II stopnia zajął 3. miejsce w kategorii „Referat z badań własnych” prezentując wystąpienie pt. „Wykorzystanie ROM-CM w syntezie układów 2,5-cis-dialkilotetrahydrofuranowych”. Natomiast Łukasz Koliński –student II roku I stopnia zajął 2. miejsce w kategorii ”Poster popularnonaukowy” za pracę pt. „Zastosowania nanocząstek magnetycznych z powłokami polimerowymi odwzorowanymi molekularnie”.
Jubileuszowa XL Ogólnopolska Szkoła Chemii, konferencja naukowa koordynowana przez Akademickie Stowarzyszenie Studentów Chemii, odbyła się w dniach 30 kwietnia – 4 maja br. w Augustowie. Jej gospodarzem było Koło Naukowe Chemików UwB „Pozyton”. W konferencji pod hasłem „Chemia zrodzona z Natury” wzięło udział 110 uczestników, którymi byli studenci oraz doktoranci z kół naukowych chemików z całej Polski oraz 6 zaproszonych gości, którzy wygłosili wykłady dotyczące prowadzonych przez nich badań naukowych.
Katarzyna Dziedzik