Mobilność Plus – problemy i opinie o konkursie
Jednym z ważniejszych problemów dotyczących konkursu Mobilność Plus jest opodatkowanie otrzymywanych w ramach tego programu środków finansowych. Beneficjenci konkursu podejmowali liczne próby uzyskania zwolnienia od podatku. Jednakże pomimo początkowo korzystnych interpretacji indywidualnych wydawanych przez dyrektorów izb skarbowych i wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, Minister Finansów, dnia 25 maja 2011 roku, wydał jednolitą interpretację. Jednoznacznie podkreślił, że w stosunku do tego rodzaju środków finansowych nie mają zastosowania zwolnienia określone w art.21 ust. 1 pkt. 16, 39, 40 i 90 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Również zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego takie dofinansowanie, nie może być uznane za stypendium naukowe bo jest przeznaczane na pokrycie kosztów utrzymania i podróży (wyrok II FSK 1604/10), czy za „świadczenie pomocy materialnej”, bo pojawił sie zarzut naruszenia art. 84 Konstytucji RP.
Po zapoznaniu się z obowiązującymi przepisami i ustawami Rada Młodych Naukowców (RMN) postanowiła przedstawić ewentualne rozwiązania beneficjantom konkursu. Anonimowa ankieta (pt. Program Mobilność) została rozesłana do 102 beneficjentów edycji I i II konkursu. W ankiecie wzięło udział 67 osób.
Zadaliśmy im następujące pytania:
Pytanie 1 Czy woleliby Państwo otrzymywać nieopodatkowane stypendium w wysokości 10 000 zł na każdy miesiąc pobytu uczestnika programu w zagranicznym ośrodku naukowym (tylko dla uczestnika, bez możliwości otrzymania dodatkowych środków na rodzinę)?
Pytanie 2 Lub też bardziej korzystne, Państwa zdaniem, byłoby zachowanie obecnych zasad wypłacania świadczeń w programie „Mobilność Plus”?
Pytanie 3 Jeśli w pkt 2 wybrali Państwo odpowiedź TAK, czy zmieniliby Państwo zdanie, gdyby oprócz stypendium, o którym mowa w pkt 1., przyznawana była dodatkowa zryczałtowana kwota związana z mobilnością rodziny (podlegająca opodatkowaniu na zasadach ogólnych)?
Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują, że wybór odpowiedzi był uwarunkowany sytuacją osobistą danej osoby. Jeśli ankietowany zabierał ze sobą rodzinę to „kalkulacja finansowa” sugerowała zachowanie obecnych zasad wypłacania świadczeń w programie „Mobilność Plus”. W chwili, gdy tylko pojawiła się możliwość uzyskania stypendium i dodatkowych świadczeń na członków rodziny, 75% ankietowanych wyraziło poparcie dla przeprowadzenia zmiany w obowiązujących zasadach wypłacania środków finansowych.
Podsumowując, Rada Młodych Naukowców, pragnie zwrócić uwagę, że utrzymanie obowiązujących przepisów oraz niejednolite wyroki NSA i WSA budzą liczne kontrowersje i rozbudzają nadzieję na możliwość uzyskania zwrotu zapłaconego podatku.
Zdaniem RMN, środki finansowe, wypłacane w ramach konkursu Mobilność Plus, powinny być przekształcone w formę imiennego stypendium z zachowaniem możliwie dostępnej formydofinansowania mobilności rodziny (wśród beneficjentów konkursu są reprezentanci wszystkich stanów cywilnych).
Przy przeprowadzania ewentualnych zmian środki na podróże w obie strony uczestnika programu, jego małżonka i niepełnoletnich dzieci między miejscem zamieszkania uczestnika programu a miejscem realizacji projektu oraz utrzymanie o 30% kwoty bazowej, jeśli miejsce realizacji projektu znajduje się w kraju należącym do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju powinny zostać zachowane.
RMN IV kadencji zawarła powyższe uwagi w Uchwale nr 10/2013 z dnia 20 lutego 2014 r. w sprawie uwag do zasad funkcjonowania konkursu MNiSW „Mobilność Plus”.
Pragniemy podziękować wszystkim beneficjentom programu „Mobilność Plus”, którzy podjęli trud związany z wypełnieniem ankiety. Mamy nadzieję, że uda się wprowadzić satysfakcjonujące zmiany w kolejnych edycjach ministerialnego programu, tak ważnego dla rozwoju młodych naukowców.
Źródło: RMN http://rmn.org.pl/aktualnosci/mobilnosc-plus-problemy-i-opinie-o-konkursie/