Porozumienie ze Związkiem Rektorów Uczelni Ukrainy
Jednym z priorytetów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, zrzeszającej 107 rektorów akademickich uczelni publicznych i niepublicznych, jest umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i nauki w naszym kraju. W szkolnictwie wyższym umiędzynarodowienie postępuje dużo szybciej niż w nauce. W zeszłym roku w październiku, przy ogromnym wsparciu Ambasady RP w Brazylii, KRASP podpisał z CNPq już duże porozumienie w ramach brazylijskiego programu „Nauka bez Granic”, dotyczące wymiany studentów i doktorantów, a także ramową umowę o współpracy ze swoim odpowiednikiem w Brazylii – CRUB (Conselho de Reitores das Universidades Brasileiras, która zrzesza 152 rektorów uczelni brazylijskich). KRASP prowadzi także rozmowy o podobnej współpracy z Ukrainą, a 25 kwietnia br. Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), będąca członkiem KRASP, podpisała w Kijowie porozumienie o współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi uczelniami technicznymi.
19 maja 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim w Sali Senatu odbyło się spotkanie delegacjiKRASP z delegacją Związku Rektorów Uczelni Ukrainy (Union of Rectors of Higher Educational Institutions of Ukraine – URHEIU), zrzeszającego 125 rektorów uczelni ukraińskich. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich reprezentowana była przez członków Prezydium, na czele z jej przewodniczącym, rektorem UŚ, prof. Wiesławem Banysiem, Związek Rektorów Uczelni Ukrainy reprezentowany był przez członków Prezydium, na czele z Przewodniczącym, rektorem Kijowskiego Uniwersytetu, Leonidem V. Huberskim.
W spotkaniu udział wzięła również minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska oraz prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący RGNiSzW, prezes Fundacji Rektorów Polskich.
Podczas spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie ramowej umowy o współpracy obu Konferencji. Głównym celem porozumienia jest m. in. doprowadzenie do zwiększenia mobilności akademickiej, wymiany studenckiej i naukowej, realizowanie wspólnych projektów badawczych oraz lepsze wykorzystanie osiągnięć uczonych obu krajów dla rozwoju nauki w Polsce i na Ukrainie. Jednym z realizowanych projektów jest też na przykład rozpoczęta już analiza porównawcza systemów szkolnictwa wyższego w naszych krajach, zainicjowana przez Fundację Rektorów Polskich, oraz planowane jest aktywniejsze włączenie się przedstawicieli KRASP i URHEIU w realizację projektu European University Association ATENA, którego celem jest wspieranie rozwijania i modernizacji systemów szkolnictwa wyższego w krajach Europy Wschodniej, w tym na Ukrainie.
Umowa podpisana jest na okres pięciu lat i będzie automatycznie przedłużana na kolejne lata.
„Współpraca KRASP z konferencjami rektorów, a więc i z uczelniami, wielu krajów, także odległych, jak np. Brazylia, jest bardzo intensywna” – mówi prof. Wiesław Banyś, przewodniczącyKRASP –„ale pamiętamy, oczywiście, też o tym, że współpraca z naszymi najbliższymi sąsiadami jest absolutnie ważna, zwłaszcza wtedy, kiedy są z obu stron i możliwości wzajemnego wspomagania się i wzbogacania się doświadczeniami sąsiedzkimi”. Dodał także, że „dzięki podpisywanemu Porozumieniu o współpracy obie organizacje otwierają szeroko drzwi do realizowania wspólnych projektów badawczych, także z udziałem naszych partnerów z innych krajów, jeszcze większej intensyfikacji wymiany studentów i uczonych, dzielenia się doświadczeniami w zakresie reform strukturalnych i modernizacyjnych systemów szkolnictwa wyższego oraz nauki, promowania dobrych praktyk w zakresie efektywnego zarządzania tymi systemami i uczelniami, co powinno doprowadzić do polepszenia jakości, a także znaczenia systemów edukacyjnych i badawczych w naszych krajach i na arenie międzynarodowej”.
Źródło: KRASP http://www.krasp.org.pl/pl/newsletter_krasp/urheiu_umowa