×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Przywództwo, edukacja i innowacja

55-lecie Programu Fulbrighta w Polsce
20 maja 2014

Przywództwo, Edukacja i Innowacja – pod tym hasłem odbywa się międzynarodowa konferencja podsumowująca 55 lat polsko-amerykańskiej współpracy naukowej i akademickiej. W jej dzisiejszej inauguracji uczestniczyła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Od początku działalności Programu Fulbrighta w Polsce (1959 r.) skorzystało z niego ponad 2500 Polaków, którzy wyjechali na stypendium do USA i ponad 1600 Amerykanów. – Obecnie polski Program Fulbrighta jest jednym z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Stanowi też najbardziej prestiżową w naszym kraju ofertę wymiany akademickiej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – podkreślała minister nauki prof. Lena Kolarska Bobińska. – W marcu 2008 r. podpisaliśmy nową umowę międzyrządową, która znacząco podniosła wkład Polski w finansowanie Programu Fulbrighta. Dziś wynosi on 50 proc. i jesteśmy jednym z niewielu krajów, który na równi z USA inwestuje w wymianę studentów, naukowców i nauczycieli – dodała.

W trakcie dzisiejszej inauguracji konferencji prof. Lena Kolarska-Bobińska przypomniała, że pobyt w Stanach Zjednoczonych przed 1989 rokiem otwierał polskim uczonym „okno na świat”. Dawał im możliwość podpatrywania amerykańskiej demokracji i mechanizmów wolnorynkowych, które inspirowały do budowania wolnej Polski. – Dziś polsko-amerykańska wymiana akademicka pomaga lepiej rozumieć wyzwania globalnego świata – mówiła minister nauki.

Konferencję „Przywództwo, Edukacja i Innowacja” organizuje Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta we współpracy z Radą Komisji, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ambasadą USA i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

W ramach konferencji, która potrwa od 15 do 16 maja, na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się szereg warsztatów tematycznych i paneli dyskusyjnych z udziałem polskich oraz amerykańskich prelegentów. W jednym z nich wiceminister nauki dr hab. Jacek Guliński opowie o kluczowej roli innowacyjnych technologii w rozwoju gospodarki.

Źródło: MNiSW

Więcej: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/55-lecie-programu-fulbrighta-w-polsce.html