Rekrutacja na rok 2014/2015
12 maja ruszyła rekrutacja na Uniwersytet w Białymstoku – największą uczelnię w województwie podlaskim. W roku akademickim 2014/2015 UwB planuje przyjąć na studia stacjonarne I, II stopnia oraz jednolite magisterskie łącznie 4235 osób.
W najbliższym roku akademickim uczelnia na swoich 9 wydziałach oferuje łącznie 27 kierunków studiów. Tegoroczni maturzyści mają do wyboru 26 z nich (czyli wszystkie oprócz polityki społecznej, która jest realizowana tylko na studiach II stopnia). Oferta jest niezwykle bogata: od kierunków humanistycznych, poprzez społeczne, aż po ścisłe.
Kandydaci na UwB mają do wyboru sporo nowości. Na studiach I stopnia są 3 nowe kierunki:
kryminologia, studia wschodnie oraz przyroda. Wydział Filologiczny proponuje 2 nowe specjalności:
język angielski stosowany z rosyjskim, a także język francuski (od podstaw) z angielskim - profil tłumaczeniowy. Agrobiologia oraz biologia sądowa – to z kolei nowe specjalności na kierunku biologia. Studenci chemii będą mogli wybrać specjalność chemia żywności lub chemia medyczna, a na fizyce oferta wzbogaciła się o inżynierię nowoczesnych materiałów.
Poszerza się też oferta studiów II stopnia. Jeśli chodzi o kierunki – będą to kulturoznawstwo (na Wydziale Filologicznym), praca socjalna (na Wydziale Pedagogiki i Psychologii) oraz kierunek ekonomiczno-prawny (realizowany na Wydziale Ekonomii i Zarządzania). Na studiach II stopnia pojawią się też nowe specjalności.
Wydział Ekonomii i Zarządzania proponuje nową specjalność na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze. To obsługa celna i spedycja międzynarodowa. Na pedagogikę przedszkolną z nauczaniem języka angielskiego zaprasza natomiast na studiach II stopnia Wydział Pedagogiki i Psychologii. Wydział Biologiczno-Chemiczny wprowadza na kierunku biologia II stopnia 2 nowe specjalności: mikrobiologię oraz biologię molekularną.
Uniwersytet w Białymstoku przygotował też nowe kierunki studiów w językach obcych - głównie z myślą o kandydatach z zagranicy. Na studiach I stopnia uruchamia informatykę w języku angielskim i rosyjskim (program realizowany po angielsku, z możliwością realizacji części przedmiotów w języku rosyjskim), fizykę medyczną w języku angielskim oraz pedagogikę o specjalności kreatywność, sztuka, media w języku angielskim i rosyjskim. Na studiach II stopnia - ochronę środowiska w języku angielskim.
Nowością jest też oferta edukacyjna ,,Studia 40+". To propozycja bezpłatnych, stacjonarnych studiów dla osób nieco starszych, realizowanych w osobnych grupach wiekowych. Będą prowadzone na Wydziale Historyczno-Socjologicznym. Oferta obejmuje historię (studia 3-letnie licencjackie oraz 2-letnie magisterskie), a także studia wschodnie (3-letnie licencjackie).
Kandydaci na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie będą mogli rejestrować się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) do 3 lipca. Rejestracja na studia II stopnia zakończy się pod koniec lipca (21 lub 25 lipca – w zależności od wydziału). Do 18 sierpnia potrwa rejestracja na kierunki prowadzone w językach obcych. Najwięcej czasu – bo do połowy września – będą mieli kandydaci na studia niestacjonarne.
Katarzyna Dziedzik