Warsztat Legalnej Kultury na Festiwalu „Łodzią po Wiśle”
26 kwietnia prezes Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska oraz radca prawny Albert Stawiszyński poprowadzą warsztat w warszawskim kinie Iluzjon. Tematem przewodnim będą zagadnienia prawa autorskiego w zakresie ważnym dla twórców w produkcji filmowej. W gronie zaproszonych specjalistów znajdują się Kinga Dębska – ceniona reżyserka i scenarzystka, a także dr Anna Wróblewska, dziennikarka Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Warsztat Legalnej Kultury jest wydarzeniem towarzyszącym 12. edycji festiwalu „Łodzią po Wiśle”.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:30 w sali „Mała Czarna” kina Iluzjon. Wstęp jest otwarty i bezpłatny.
W pierwszej części warsztatu głos Kinga Jakubowska omówi zagadnienia związane z dostępem do legalnych źródeł kultury, a także podzieli się swoimi doświadczeniami z zakresu dystrybucji filmów. Uczestnicy warsztatu będą mogli dowiedzieć się np. jakie kryteria powinny decydować o wyborze dobrego dystrybutora.
Dalsza część zostanie poświęcona aspektom prawnym istotnym dla twórców. Mecenas Albert Stawiszyński zaprezentuje obecność praw autorskich na każdym etapie produkcji filmowej. Odniesie się do kwestii ochrony praw twórców i zagrożeń legislacyjnych pojawiających się przy kręceniu filmów.
Istotnym elementem spotkania będzie rozmowa z Kingą Dębską, która podzieli się swoimi doświadczeniami z planu zdjęciowego i produkcji filmów w kontekście prawa w praktycznym wymiarze. Dr Anna Wróblewska odpowie na pytania związane z organizacją i finansowaniem produkcji filmowej oraz drodze do debiutu.
Warsztat Legalnej Kultury odbędzie się w ramach festiwalu „Łodzią po Wiśle”, który stanowi przegląd ostatnich dokonań artystycznych studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. W tym roku tematyka nawiązuje do hasła „Film. Globalna pasja” – to przewodnia myśl tegorocznych obchodów Światowego Dnia Własności Intelektualnej (26 kwietnia).
Widzowie festiwalu zobaczą 36 etiud konkursowych. Oprócz tego, w odrębnej sekcji festiwalowej, będzie można zobaczyć dodatkowe 34 filmy studenckie.
***
Fundacja Legalna Kultura realizuje kampanię społeczną mającą na celu budowanie świadomości odbiorców kultury oraz promocję ochrony własności intelektualnej w dobie cyfrowej rzeczywistości. Legalna Kultura zajmuje się tworzeniem i udostępnianiem Bazy Legalnych Źródeł kultury oraz edukacją związaną z prawem autorskim. Kampania Legalna Kultura ma za zadanie uświadomić społeczeństwu, że sposób w jaki korzystamy z kultury ma na nią ogromny wpływ i zachęcić do sięgania po jej wytwory wyłącznie z legalnych źródeł.
Partnerami strategicznymi kampanii Legalna Kultura są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Materiały prasowe