×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

O nowym paradygmacie nauki

Konferencja LUMEN w Iasi
24 kwietnia 2014

Rumuńskie miasto Iasi (pol. Jassy) było w dniach 10-12 kwietnia miejscem czwartej edycji międzynarodowej konferencji „Logos, Universality, Mentality, Education, Novelty. LUMEN 2014 Conference. From Theory to Inquiry in Social Sciencs”. LUMEN jest towarzystwem naukowym i brytyjskim wydawnictwem „Lumen Media Publishing”, wydawcą książek i dwóch periodyków naukowych. Prezesem Lumen Association, Lumen Research Center in Social and HumanisticSciences oraz Lumen Publishing House, a także organizatorem tej konferencji jest prof. nadzw. dr Antonio S. Sandu. Funkcję sekretarza konferencji pełniła pani Ana Caras, research assistant.

Rozpoczęcie i dwie sesje plenarne odbyły się na Sali Verdiego (Verdi Congress hall) w miejskim Centrum Kongresowym, ciąg dalszy obrad – w budynku Petre Andrei University. W pierwszej sesji szereg kwestii społeczno-kulturowych poruszali uczeni rumuńscy. W drugiej zaś sesji plenarnej – zaproszeni referenci. Emilia Taysin (Tatarstan, Federacja Rosyjska) w referacie From Inquiry to Theory and Back Again podjęła kwestię relacji gnozeologii, epistemologii i teorii naukowej. Wojciech J. Cynarski (Polska) wyszedł z podobnej perspektywy w referacie The new paradigm od science suitable for the 21st century. Było to wprowadzenie do dalszych poszukiwań naukowych. Rumuński filozof  Traian D. Stanciulescu przedstawił swą koncepcję semiotyki światła. Z kolei Oxana Soimu (Hiszpania), przedstawiła polityczne i ekonomiczne uwarunkowania produkcji biopaliw w Mołdawii.

Dalsze obrady były realizowane w tematycznych sesjach równoległych, referatowych i posterowych, które poświęcone były osobno obszarom: komunikacji, filozofii stosowanej, prawu, psychologii i naukom o wychowaniu, metodyce, antropologii, zarządzaniu, studiom politycznym  i europejskim, socjologii i pracy społecznej.  Przez dwa dni trwała także wystawa książek wydawnictwa Lumen, z możliwością zakupu książek. Natomiast na trzeci dzień (12 kwietnia) zaplanowano warsztaty (exploratory workshop).

Multidyscyplinarność tej konferencji była jej wielkim atutem, spełniając w pierwszej kolejności to akurat kryterium opisanego przeze mnie paradygmatu. Generalnie duży udział młodych badaczy wynika tu zapewne z odrzucenia ideologii marksizmu. Ale czy nie zastępuje go bezkrytyczny postmodernizm? Była to konferencja multimedialna (strona WWW, połączenia skajpem z kilkoma osobami ze świata –forma telekonferencji, sesje wirtualne z prezentacjami wideo), nie licząc formy tradycyjnej, jak prezentacje ustne (także zresztą multimedialne)  i posterowe. Uczestnicy otrzymali zarówno materiały w wersji papierowej, jak i elektronicznej (CD). Materiał konferencyjny pt. Working papers International Scientific Conference LUMEN 2014 zawiera 220 abstraktów (384 strony tekstu) w języku angielskim. Iasi było miejsce spotkania ludzi i nowych idei nauk humanistycznych i społecznych.

dr hab. Wojciech J. Cynarski, prof. URz