Kolejne nowości w ofercie
Inżynieria nowoczesnych materiałów, obsługa celna i spedycja międzynarodowa, a także pedagogika przedszkolna z językiem angielskim – takie trzy nowe specjalności zatwierdził właśnie senat Uniwersytetu w Białymstoku. Będą realizowane już od nowego roku akademickiego. To kolejny krok uczelni do uatrakcyjnienia oferty i dostosowania jej do potrzeb rynku pracy.
Inżynieria nowoczesnych materiałów to nowa specjalność na fizyce I stopnia. Będą to studia o profilu praktycznym. Program kształcenia został opracowany w ścisłej współpracy z dwoma białostockimi przedsiębiorstwami sektora wysokiej technologii i innowacyjnej produkcji – PLUM oraz PROMOTECH. Firmy te będą też współpracować z Uniwersytetem przy realizacji dydaktyki. Inżynieria materiałowa to dziedzina nauki i techniki o charakterze interdyscyplinarnym. Wykorzystuje wiedzę nauk podstawowych, czyli fizyki, chemii, biologii, do doskonalenia własności materiałów. Urządzenia pracujące w ekstremalnych warunkach, bardzo gęsty zapis informacji, szybkie przesyłanie ogromnych ilości danych czy wiele zaawansowanych terapii medycznych - takie rozwiązania mogły powstać tylko dzięki nowoczesnym materiałom o specjalnych właściwościach. Właściwości te zależą od struktury krystalicznej, własności magnetycznych, elektrycznych i optycznych, które mogą być kształtowane na poziomie projektowania materiałów. I właśnie tego będą uczyć się studenci fizyki nowej specjalności na UwB.
Z kolei Wydział Ekonomii i Zarządzania proponuje nową specjalność na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze II stopnia. To obsługa celna i spedycja międzynarodowa. Zapotrzebowanie na osoby z takim wykształceniem w ocenie władz wydziału będzie rosło, bo handel zagraniczny Polski rozwija się dynamicznie i także w regionie podlaskim przybywa firm, które nawiązują współpracę handlową z krajami Europy Wschodniej i Azji. Ponadto wydział organizował kursy na agenta celnego oraz studia podyplomowe w tym zakresie i cieszyły się one dużym zainteresowaniem.
Pedagogikę przedszkolną z językiem angielskim proponuje natomiast na studiach II stopnia Wydział Pedagogiki i Psychologii. To oferta dla tych absolwentów studiów licencjackich, którzy mają już uprawnienia do nauczania w przedszkolach czy też klasach I-III, a chcieliby zdobyć kwalifikacje do edukacji językowej najmłodszych dzieci. Języki obce stają się bowiem standardem w ofercie edukacyjnej przedszkoli czy klubów malucha. Prowadzenie takich zajęć wymaga jednak połączenia kwalifikacji językowych oraz specjalistycznej wiedzy pedagogicznej, zwłaszcza jeśli chodzi o metodykę wczesnego nauczania języka.
Modyfikacja oferty wynika z przekonania władz uczelni, że przy obecnych wymogach rynku pracy kluczem do zawodowego sukcesu są często nie tyle kierunki studiów, co odpowiednio wyprofilowane specjalności.
Katarzyna Dziedzik