Nowy skład
Wsparcie ministra w kreowaniu strategicznych rozwiązań dla nauki i szkolnictwa wyższego to główne zadanie powołanego w środę Komitetu Polityki Naukowej. – Udało się zbudować elitarny zespół ekspertów, ciekawych osobowości o bardzo zróżnicowanym doświadczeniu: w międzynarodowych zespołach badawczych, legislacji i administracji publicznej, współpracy nauki z biznesem, transferze technologii – podkreśla minister Lena Kolarska-Bobińska.
Znany socjolog z UMK w Toruniu prof. Tomasz Szlendak, najwybitniejsi badacze młodego pokolenia – astronom prof. Maciej Konacki i mikrobiolog prof. Janusz Bujnicki, były wiceminister nauki prof. Jerzy Duszyński – m.in. te osoby znalazły się w nowo powołanym Komitecie Polityki Naukowej.
– Bardzo liczę na to, że poza opiniowaniem i recenzowaniem naszych prac, KPN będzie inspirował ministerstwo do nowych, ciekawych rozwiązań – mówiła podczas pierwszego posiedzenia Komitetu minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Wielkim i ważnym zadaniem, jakie stoi przed nami, jest stworzenie rządowego programu rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego do 2025 roku.
KPN jest ciałem opiniodawczo-doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Współtworzy i opiniuje dokumenty dotyczące rozwoju nauki oraz polityki naukowej i innowacyjnej, priorytetów inwestycyjnych i finansowych.
Komitet Polityki Naukowej wybrał dziś również swojego nowego przewodniczącego. Został nim prof. Jerzy Duszyński.
Źródło: MNiSW