Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora
Wydział Humanistyczny USz już w kwietniu inauguruje rok akademicki na Szczecińskim Humanistycznym Uniwersytecie Seniora SHUS. W ramach projektu odbywać się będą bezpłatne wykłady z różnych dziedzin nauk humanistycznych i społecznych, m.in.: filozofii, pedagogiki, socjologii, psychologii, politologii i europeistyki, etnologii i antropologii kulturowej oraz historii i stosunków międzynarodowych. Oferta skierowana jest do kandydatów z grupy wiekowej 60+.
– Chcemy zbudować nowoczesną koncepcję funkcjonowania SHUS, otwartą na różnorodne potrzeby najstarszego pokolenia, tak by seniorzy mogli poszerzać swoją wiedzę, rozwijać zainteresowania bez względu na posiadane wykształcenie. SHUS zawiera w sobie zamysł szerszej koncepcji włączania seniorów w życie akademickie, począwszy od uczestnictwa w wybranych zajęciach na zasadzie „wolnego słuchacza”, uczestnictwa w organizowanych seminariach i konferencjach, uczestnictwa w prowadzonych badaniach, aż po ewentualne podjęcie decyzji o rozpoczęciu studiów w trybie stacjonarnym lub podyplomowym w przyszłości. Naszym celem jest wypracowanie nowej formuły uczelni wyższej, otwartej na wszystkie pokolenia, współpracującej z innymi organizacjami działającymi na rzecz seniorów (Uniwersytety Trzeciego Wieku, Akademia Seniora) – wyjaśnia koordynatorka przedsięwzięcia, dr Beata Bugajska.
W ramach tzw. roku zerowego (od kwietnia do października 2014) zaplanowanych jest osiem sobotnich spotkań z nauką, czyli osiem wykładów prowadzonych przez pracowników Wydziału Humanistycznego US. Wszystkie osoby zapisane do SHUS będą mogły uczestniczyć w nich bezpłatnie, ponieważ projekt jest współfinansowany ze środków budżetu województwa zachodniopomorskiego. Dodatkowo dla studentów SHUS zaplanowane zostały warsztaty. W roku akademickim 2014/2015 organizatorzy będą kontynuować rozpoczęte działania, dążąc do poszerzania oferty edukacyjnej.
Organizatorzy w przyszłości planują pozyskać środki finansowe na warsztaty dla większej grupy studentów, dlatego też w dniu zapisów wszystkie osoby, które zdecydowały się dołączyć do akademickiej społeczności jako studenci SHUS, zostaną poproszone o wypełnienie ankiety dotyczącej zainteresowania uczestnictwem w warsztatach w przyszłości. W przypadku otrzymania środków organizatorzy będą informować osoby zainteresowane.
W najbliższym czasie zaś zostaną uruchomione cztery warsztaty: Podróż w czasie – warsztat rozwoju osobistego osób starszych, Warsztaty socjologiczne: „Socjologia dla Seniora”, Trening umysłu oraz Warsztaty historyczne. W przygotowaniu są kolejne warsztaty, których rozpoczęcie uzależnione jest od wyników konkursu ministerialnego ASOS (Aktywizacja Społeczna Osób Starszych).
– Rozwijające się dynamicznie Uniwersytety Trzeciego Wieku stanowią z jednej strony odzwierciedlenie stanu potrzeb starzejącego się społeczeństwa, z drugiej zaś pokazują także odchodzenia od postrzegania starości w kategorii problemu, na rzecz odkrywania potencjału i poszukiwania możliwości rozwoju. Powstające licznie UTW, zwłaszcza w małych gminach, gdzie nie mogą liczyć na wsparcie ośrodka akademickiego czy innych instytucji, borykają się z wieloma trudnościami, począwszy od założenia stowarzyszenia po zdobywanie środków finansowych na jego funkcjonowanie. Brakuje również wykładowców i informacji, jak można animować działania na rzecz osób starszych. W ramach SHUS planujemy uruchomienie Latającego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora nawiązując współpracę z UTW z regionu, dzięki czemu w każdym z UTW w regionie naukowcy z Wydziału Humanistycznego będą mogli prowadzić warsztaty i wykłady – podsumowuje dr Beata Bugajska.
Najważniejsze cele Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora to przede wszystkim: wszechstronna aktywizacja osób starszych; stymulowanie rozwoju osobowego, intelektualnego i fizycznego osób starszych; upowszechnianie profilaktyki gerontologicznej i podnoszenie jakości życia osób starszych; włączanie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego z myślą o potrzebach rynku pracy; aktywizacja społeczna osób starszych, w tym rozwój wolontariatu i idei samopomocy; popularyzacja idei solidarności międzypokoleniowej, stwarzanie warunków dla międzypokoleniowej integracji; zastosowanie koncepcji mentoringu w procesie edukacji młodego pokolenia (korzystanie z potencjału osób starszych w różnych dziedzinach życia); prowadzenie badań naukowych z udziałem i z inicjatywy osób starszych oraz integracja i wzmacnianie sieci UTW w regionie w ramach Latającego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora (LHUS).
26 kwietnia o godzinie 10.00 odbędzie się Zjazd Inauguracyjny w auli Wydziału Humanistycznego US, przy ul. Krakowskiej 71-79 . Terminy kolejnych zjazdów: 10.05, 24.05, 07.06, 21.06, 13.09, 27.09.
Julia Poświatowska