×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Studiowanie zaczyna się po czterdziestce!

Uniwersytet w Białymstoku
7 marca 2014

Szansa na zdobycie wyższego wykształcenia dla osób nieco starszych, niż świeżo upieczeni maturzyści. Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku przygotował ofertę studiów 40+. To propozycja bezpłatnych, stacjonarnych studiów, realizowanych w osobnych grupach wiekowych.

– Jest wiele osób, które  nie zdążyły zrealizować marzenia o studiowaniu i zdobyciu dyplomu wyższej uczelni w młodości. Teraz chciałyby i mogły studiować, ale perspektywa wspólnych zajęć ze studentami młodszymi o 20 czy 30 lat takich ludzi onieśmiela. Ponadto w przypadku osób pracujących studia stacjonarne często kolidują z godzinami pracy. Nasza oferta rozwiązuje te problemy: zajęcia dla studentów 40+ będą odbywały się w dni powszednie, ale popołudniami. Z młodszymi kolegami studenci będą spotykać się jedynie na wykładach. Ćwiczenia czy konwersatoria będą mieli we własnych grupach – informuje dr hab. Wojciech Śleszyński, prof. UwB, dziekan WH-S.

Na razie oferta obejmuje 2 kierunki: historię (studia 3-letnie licencjackie oraz 2-letnie magisterskie) oraz nową propozycję w ofercie UwB – studia wschodnie (3-letnie licencjackie). Rekrutacja będzie prowadzona tak jak na wszystkie pozostałe kierunki, ruszy w maju, a  pod uwagę brane będą wyniki z „nowej” i „starej” matury.

– Z oferty mogą skorzystać nie tylko, osoby, które chcą zdobyć swój pierwszy tytuł licencjata czy magistra, ale także wszyscy, którzy już mają wyższe wykształcenie, ale chcą rozwinąć zainteresowania i pasje, albo znów poczuć się studentami.  Warto pamiętać, że dla osób, które poprzednie studia skończyły przed 1 października 2012 roku, drugi kierunek nadal jest bezpłatny. Studenci z grup 40+ będą też mieli takie samo prawo do stypendiów socjalnych i naukowych, jak ich młodsi koledzy – dodaje dziekan Wojciech Śleszyński.

Czterdziestka to oczywiście wiek umowny, wyjaśniają przedstawiciele Wydziału. Jeśli ktoś jest młodszy, ale będzie chciał dołączyć do grupy 40+ – będzie miał taką możliwość. Trzeba to będzie zaznaczyć w ankiecie rekrutacyjnej. Szczegółowe informacje wszyscy zainteresowani mogą uzyskać w Instytucie Historii i Nauk Politycznych, pod numerem 85 745 74 44.

Nowa oferta Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB to odpowiedź na wymogi współczesności: globalizację, rewolucję technologiczną, zmiany demograficzne.  Od 2007 roku celem Unii Europejskiej stało się reformowanie tradycyjnych form szkolenia i metod pracy. Dziś każdy musi podnosić kwalifikacje i rozwijać swoje umiejętności. W tym celu stworzono europejski program „Uczenie się przez całe życie”. Jego podstawą jest dostęp do edukacji na każdym etapie życia.

Agnieszka Kulhawik