Niezła historia ukryta w Ścieżkach Kopernika
Z warsztatem naukowym współczesnego historyka zapoznają się uczestnicy projektu, prowadzonego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach programu „Ścieżki Kopernika”. Trwa teraz rekrutacja uczestników.
W ramach projektu „Wszechstronność godna Kopernika” uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach z zakresu historii. Rekrutacja trwa do 14 marca.
Spotkania będą się odbywały w soboty w Toruniu w miejscach związanych z Kopernikiem oraz siedzibach organizatorów. Uczestnicy spoza Torunia mogą liczyć na zwrot kosztów podróży.
Moduł historyczny realizowany przez UMK jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych odkrywaniem tajemnic przeszłości. W cyklu pięciu spotkań uczestnicy zapoznają się z warsztatem naukowym współczesnego historyka, począwszy od pracy z autentycznymi źródłami przechowywanymi w archiwach, przez krytyczną analizę fachowej literatury i stanu pamięci zbiorowej po nowoczesne metody opracowania rezultatów pracy badawczej.
Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi będą korzystać z cennych zbiorów takich instytucji jak: Archiwum Państwowe w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka czy toruńskie Muzeum Okręgowe. Rozprawić się mają z mitami na temat życia i działalności Kopernika korzystając zabytkowej przestrzeni rodzinnego miasta Wielkiego Astronoma.
Poza tym, uczestnicy będą uczestniczyć w module popularyzatorskim, realizowanym przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, dzięki któremu zdobędą podstawowe umiejętności z zakresu autoprezentacji oraz planowania i realizacji tematów naukowych.
Formularz zgłoszeniowy i szczegóły dotyczące udziału w projekcie dostępne są na stronie internetowej UMK: http://portal.umk.pl/web/u3l/rekrutacja.
Zainteresowani na stronie internetowej www.sciezkikopernika.pl mogą znaleźć informacje o 16 wyłonionych w konkursie projektach (po jedynym z każdego województwa) może pochwalić się swoimi dokonaniami oraz postępami w realizacji niekonwencjonalnych i autorskich programów zajęć z wykorzystaniem zaplecza badawczego jednostek naukowych, laboratoriów aparatury badawczej, zbiorów bibliotecznych i eksponatów naukowych.
Źródło: MNiSW
Więcej: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/niezla-historia-ukryta-w-sciezkach-kopernika.html