×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nowości w ofercie

Uniwersytet w Białymstoku
18 marca 2014

Sporo nowości proponuje w tym roku kandydatom na studentów Uniwersytet w Białymstoku. W ofercie studiów pierwszego stopnia pojawiła się kryminologia na Wydziale Prawa. To kierunek dla tych, którzy myślą o pracy w organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także innych rządowych, samorządowych i prywatnych instytucjach zajmujących się rozpoznawaniem i zwalczaniem różnych przejawów przestępczości. Studenci będą uczyć się m.in. o takich współczesnych zjawiskach, jak przestępczość zorganizowana, narkotykowa, gospodarcza czy terroryzm. Poznają też instrumenty walki z nimi.

Ofertę poszerza także Wydział Historyczno-Socjologiczny. Od nowego roku akademickiego zaprasza na studia wschodnie. Ich program łączy zagadnienia z zakresu polityki, historii, ekonomii, socjologii i kultury. Absolwenci będą przygotowani do nawiązywania i rozwijania gospodarczych, politycznych czy kulturalnych kontaktów ze Wschodem.  Będą też mogli realizować się w obszarze turystyki historycznej i promocji dziedzictwa kulturowego w regionie i na rynkach wschodnich. Ważnym elementem będzie nauka języków - w tym jednego wschodnioeuropejskiego.

Nową propozycję ma też Wydział Filologiczny – to język angielski stosowany z rosyjskim. Doświadczenie nam podpowiada, że na języki stosowane jest zapotrzebowanie. W ofercie mamy już język angielski stosowany z hiszpańskim i ta specjalność cieszy się ogromnym zainteresowaniem kandydatów. Jednocześnie obserwujemy spore zainteresowanie rosyjskim. Połączenie angielskiego i rosyjskiego da absolwentom cenione na rynku pracy kwalifikacje językowe.

Na studiach pierwszego stopnia pojawią się także nowe, ciekawe specjalności na kierunkach przyrodniczych i ścisłych. Warto pamiętać, że studenci tych kierunków będą kształcić się w doskonałych warunkach, w nowoczesnych laboratoriach i pracowniach nowego kampusu.

Na kierunku biologia – to agrobiologia (realizowana we współpracy z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania) oraz biologia sądowa (prowadzona wspólnie z Wydziałem Prawa). Agrobiologa to propozycja dla tych, którzy wiążą przyszłość z hodowlą zwierząt, uprawą roślin lub np. produkcją ekologicznej żywności czy przetwórstwem spożywczym. Wśród przedmiotów m.in. biotechnologia w rolnictwie i agrochemia, ale studenci poznają też zasady prowadzenia hodowli i upraw o wysokiej wydajności i jakości, podstawy agroturystyki, gospodarki wodnej i prawa rolnego. Studenci specjalności biologia sądowa dowiedzą się m.in. jak zabezpieczać materiał dowodowy, analizować ślady biologiczne, rozpoznawać substancje psychoaktywne. Będą potrafili przeprowadzić analizę genetyczną potrzebną do badania pokrewieństwa i identyfikacji osób.

O dwie nowe, praktyczne specjalności na studiach pierwszego stopnia wzbogaca się też kierunek chemia. Chemia żywności będzie przygotowywała studentów do pracy w laboratoriach i instytutach zajmujących się kontrolą i badaniem żywności, a także w zakładach różnych branż przemysłu spożywczego. Z kolei studenci, którzy wybiorą specjalność chemia medyczna uzyskają specjalistyczną wiedzę m.in. z zakresu podstaw procesów biotechnologicznych wykorzystywanych w produkcji środków farmaceutycznych i kosmetycznych.

Mamy też nową specjalność na filologii polskiej – współczesne bibliotekarstwo i informacja naukowa.

Nowości pojawią się też w ofercie studiów drugiego stopnia. Jedną z nich jest kulturoznawstwo – to naturalna kontynuacja, rozwinięcie naszej oferty. W tym roku będziemy mieli pierwszy rocznik absolwentów studiów licencjackich na tym kierunku.

Senat UwB podjął już uchwałę w sprawie jeszcze jednego kierunku studiów drugiego stopnia – to praca socjalna. W tym przypadku jednak potrzebna jest jeszcze zgoda MNiSW, na którą czekamy, ale spodziewamy się oczywiście pozytywnej decyzji.

Na finiszu są prace nad uruchomieniem kierunku ekonomiczno-prawnego drugiego stopnia. To kierunek, który teraz cieszy się dużym zainteresowaniem na studiach licencjackich. W tym roku będziemy mieli pierwszych absolwentów. Chcemy przede wszystkim im dać możliwość kontynuowania nauki, choć oczywiście kierunek mogą wybierać także licencjaci po innych studiach.

Uniwersytet w Białymstoku poszerza też ofertę studiów w językach obcych – głównie z myślą  o kandydatach z zagranicy. Uruchamiamy informatykę pierwszego stopnia w języku angielskim i rosyjskim (program realizowany po angielsku, z możliwością realizacji części przedmiotów w języku rosyjskim), a także  ochronę środowiska drugiego stopnia w języku angielskim. W przygotowaniu jest fizyka medyczna pierwszego stopnia w języku angielskim oraz pedagogika pierwszego stopnia o specjalności kreatywność, sztuka, media, w języku angielskim i rosyjskim.

Harmonogram rekrutacji zostanie przyjęty w najbliższych tygodniach.

Katarzyna Dziedzik