Sport jako źródło sztuki
„Sport powinien być traktowany jako źródło sztuki i jako czynnik pobudzający do rzeczy pięknych. […] Jest okazją dla piękna przez poświęcone mu budowle, widowiska i święta” – uważał baron Pierre de Coubertin, ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego. To z jego inicjatywy od 1912 roku organizowane były Olimpijskie Konkursy Sztuki. Artyści rywalizowali w dziedzinie malarstwa, rzeźby, architektury, literatury oraz muzyki. W inaugurującym konkursie wziął udział sam de Coubertin, który startując pod pseudonimem otrzymał złoty medal w dziedzinie literatury za Odę do sportu. Ostatni odbył się w 1948 roku, podczas Igrzysk XVI Olimpiady.
Na wystawę dokumentującą Olimpijskie Konkursy Sztuki zapraszają Instytut Historii i Nauk Politycznych UwB, Biblioteka Uniwersytecka oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, z którego zbiorów pochodzą prezentowane materiały.
Otwarcie wystawy odbędzie się 17 marca 2014 r. o godz. 13.00 w holu wystawowym Biblioteki Uniwersyteckiej. Po nim, w Sali audytoryjnej na VI piętrze, można będzie wysłuchać wykładu dr. hab. Artura Pasko z Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, pt. Polscy artyści na igrzyskach olimpijskich.
Spotkanie uświetni swoją obecnością m.in. dwoje polskich olimpijczyków: Wojciech Zabłocki oraz Wojciech Fortuna.
Wojciech Zabłocki to polski architekt, szermierz (olimpijczyk), znawca architektury sportowej, wykładowca akademicki. Brał udział w czterech igrzyskach olimpijskich, na których zdobył trzy medale – dwa srebrne i brązowy. Zdobył dziewięć medali mistrzostw świata, a także pięć tytułów Mistrza Polski. Jest współautorem wystawy Olimpijskie Konkursy Sztuki.
Wojciech Fortuna – to złoty medalista igrzysk w Sapporo w 1972 w skokach narciarskich, trzykrotny medalista mistrzostw Polski. W reprezentacji Polski występował w latach 1970–1975.
Katarzyna Dziedzik