×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wiceminister Nałęcz o Erasmusie+

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
27 lutego 2014

Ponad 102 mln euro trafi w tym roku do Polski z nowego programu Erasmus+. Na Stadionie Narodowym eksperci odpowiadali na pytania jak pozyskać środki z UE na realizację programów edukacyjnych i sportowych. W inauguracji Erasmusa+ w Polsce uczestniczyła wiceminister nauki dr hab. Daria Nałęcz.

– Program Erasmus był jednym z najistotniejszych impulsów dla rozwoju i umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego – przypomniała wiceminister nauki dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz. – Liczba studentów wyjeżdżających na studia za granicę wzrosła od 1998 r. dziesięciokrotnie. Polska jest też coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania dla cudzoziemców, których liczba w ostatnich latach wzrosła czterdziestokrotnie  – dodała.

Realizację programu Erasmus+ zaplanowano na siedem lat, czyli do roku 2020. Siedmioletni budżet Erasmusa+ wynosi 14,7 mld euro, co stanowi 40 proc. wzrost w stosunku do poprzedniej edycji programów unijnych w dziedzinie edukacji. Budżet przewidziany na rok 2014 wyniesie 1,8 mld euro, w tym 102 mln euro dla Polski. Z programu będzie mogło skorzystać ponad cztery miliony Europejczyków – studentów, młodzieży, uczniów i dorosłych – zdobywając doświadczenie zawodowe, studiując, szkoląc się lub odbywając wolontariat za granicą.

Wiceminister nauki podkreślała komplementarność rozwiązań wprowadzonych w pakiecie programu Erasmus+. Obok mobilności studentów i wykładowców, pojawią się mechanizmy wspierające partnerstwo strategiczne czy sojusze na rzecz wiedzy. – Uczelnie powinny wspólnie, na gruncie międzynarodowym, wypracować programy kształcenia. Poza współpracą merytoryczną niezbędne jest też tworzenie konsorcjów z udziałem przedsiębiorców, które będą kształcić zarówno teoretycznie, jak i praktycznie – mówiła dr hab. Daria Nałęcz. – Dzięki nowoczesnemu narzędziu komunikacji w postaci platformy informatycznej będzie można podpatrywać przykłady dobrych praktyk – poinformowała wiceminister nauki.

Ogólnopolskie spotkanie, które zgromadziło dziś na Stadionie Narodowym ponad 1500 osób, to pierwsze tego typu wydarzenie informujące o nowym programie i jego założeniach. Eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+, mówili w jaki sposób skutecznie aplikować o unijne finanse na realizację szkoleń, programów stażowych, stypendiów, wolontariatu.

Źródło: MNiSW

Więcej: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/wiceminister-nalecz-o-erasmusie-umiedzynarodowienie-otwartosc-modernizacja.html