„Ready, Study, Go! Poland” na targach w Gruzji
Ofertę edukacyjną polskich uczelni zaprezentowano 14 i 15 lutego podczas Międzynarodowych Targów Edukacyjnych w Tbilisi – „International Fair for Overseas Studies”. To największe edukacyjne wydarzenie w Gruzji z liczbą ponad 7 000 odwiedzających. W jego tegorocznej, czwartej edycji wzięło udział ponad 100 instytucji z 12 państw, w tym uniwersytety, międzynarodowe agencje, fundusze edukacyjne, centra szkoleniowe i szkoły językowe.
Polskie uczelnie przedstawiły swoją ofertę na stoisku narodowym „Ready, Study, Go! Poland” przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Zaprezentowało się kilkanaście polskich uczelni, m.in. Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie. Na stoisku odwiedzający otrzymywali materiały informacyjne z ofertą poszczególnych szkół wyższych, a także publikacje na temat polskiego systemu edukacji. Podobnie jak w ubiegłym roku przedstawicieli polskich szkół wyższych wspierali gruzińscy wolontariusze z organizacji Academy for Peace and Development.
Stoisko narodowe odwiedził Jerzy Rohoziński, II Sekretarz ds. Pomocy Rozwojowej z Ambasady Polskiej w Tbilisi. 13 lutego w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Tbilisi odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele polskich uczelni uzyskali informacje na temat aktualnej sytuacji sektora edukacji w Gruzji oraz możliwości współpracy międzyuczelnianej. Natomiast 15 lutego podczas godzinnej sesji mieszkańcy Gruzji dowiedzieli się o możliwościach studiowania w Polsce. Organizatorzy przygotowali także quiz wiedzy o naszym kraju. Okazją do nawiązania bezpośredniej współpracy były także spotkania B2B polskich uczelni z partnerami gruzińskimi, w tym z największymi i najbardziej prestiżowymi uniwersytetami w Gruzji – zarówno państwowymi (np. Państwowy Uniwersytet w Tbilisi im. Iwane Dżawachiszwili), jak i prywatnymi (np. University of Georgia).
Studiowanie za granicą jest coraz bardziej popularne wśród gruzińskich studentów, którzy mogą na ten cel otrzymać specjalne wsparcie finansowe lub dedykowane pożyczki edukacyjne (studia na gruzińskich uniwersytetach są przeważnie płatne – dostęp do bezpłatnej edukacji wyższej ma ok. 25% najlepszych studentów). W Gruzji studiuje blisko 200 tys. osób, 50 proc. z nich wyraża zainteresowanie podjęciem kształcenia za granicą. Najbardziej popularne kierunki wybierane przez Gruzinów studiujących w Polsce to zarządzanie (22%), filologia polska (18%) oraz administracja (13%).
Źródło: MNiSW http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/ready-study-go-poland-na-targach-w-gruzji.html