Pierwsza w Polsce katedra EPB
2,4 mln euro – tyle pieniędzy trafi z UE do Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk. Dzięki tym środkom uruchomi on pierwszą katedrę Europejskiej Przestrzeni Badawczej (EPB) zajmującą się badaniami z obszaru biologii roślin.
– Pierwsze zaproszenie do składania wniosków o utworzenie katedr EPB spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Jest ono dowodem na to, że placówki badawcze w całej Europie rzeczywiście chcą się rozwijać. Zależy nam na tym, aby nikt, kto ma potencjał, nie został w tyle. Dlatego w ramach Horyzontu 2020 ufundujemy więcej katedr EPB w miejscach, w których jest to najbardziej potrzebne – zapowiedziała w poniedziałek europejska komisarz ds. badań, innowacji i nauki Máire Geoghegan-Quinn.
Każda z wybranych jedenastu szkół wyższych w słabiej rozwiniętych regionach Europy otrzyma od UE dofinansowanie w wysokości do 2,4 mln euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pierwsze w historii katedry Europejskiej Przestrzeni Badawczej (EPB), których zadaniem będzie rozwój potencjału naukowego uczelni. Inicjatywa ta ma zmniejszyć przepaść innowacyjną w Europie, przyciągając do szkół wyższych czołowych naukowców, tak by mogły one rywalizować z ośrodkami badawczymi w całej EPB.
11 placówek badawczych w pilotażowym programie zajmie się badaniami naukowymi w wielu różnych dziedzinach, takich jak m.in. biologia roślin, akwakultura, chemia środowiskowa czy obniżenie emisji dwutlenku węgla w miastach. Na następną rundę katedr EPB w ramach Horyzontu 2020 przewidziano 34 mln euro. Zostaną wyłonione w ciągu roku. Termin składania wniosków upływa 15 października 2014 r.
Źródło: MNiSW