Młodzi liderzy nauki nagrodzeni
Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska spotkała się dziś z laureatami V edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wraz z dyrektorem NCBR prof. Krzysztofem Janem Kurzydłowskim przekazała trzydziestu sześciu młodym liderom nauki symboliczne czeki na łączną kwotę ponad 40 mln zł.
W piątej już edycji programu dofinansowanie otrzymało 36 z grona 240 ubiegających się o nie młodych naukowców. Rywalizując w konkursie, musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce.
– Musimy teraz inwestować w ludzi – w liderów – w kapitał intelektualny. Program Lider jest właśnie przykładem takiego modelowego wspierania pokolenia najlepszych młodych naukowców w realizowaniu ich projektów naukowych i wdrażania ich do przemysłu. Takie działania jak ten program, czy inicjatywa Ministerstwa Nauki TOP 500 Innovators służą zmianie podejście do budowania kapitału społecznego dla innowacji – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
W ramach programu LIDER Narodowe Centrum Badań i Rozwoju udzieliło wsparcia już 178 młodym naukowcom. Na ten cel przeznaczyło prawie 184,5 mln zł. Dzięki udziałowi w programie młodzi, obiecujący naukowcy zdobywają bezcenne doświadczenia i zwiększają swoje szanse na odniesienie sukcesu już na początku kariery naukowej. Realizując badania o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym przyczyniają się do wzmocnienia procesu transferu wiedzy do gospodarki.
– Uruchomiliśmy Program Lider wiedząc, że polska nauka potrzebuje nie tylko utalentowanych badaczy, ale przede wszystkim liderów, którzy pociągną za sobą innych, zmieniając oblicze polskiej nauki i gospodarki – podkreśla prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Grant w programie Lider to nie tylko przepustka do realizacji naukowych marzeń, ale także zobowiązanie do rzetelnej realizacji projektu badawczego, którego efekty mogą znaleźć zastosowanie w gospodarce. Naukowy wysiłek Liderów oraz środki z NCBR na wsparcie ich projektów to nasza wspólna inwestycja w przyszłość – dodaje dyrektor NCBR.
Wśród nagrodzonych projektów badawczych w V edycji programu najwyżej oceniony został projekt dr n. med. Anny Wójcickiej z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej badania dotyczą wykorzystania sekwencjonowania nowej generacji do opracowania czułego i specyficznego panelu molekularnego do diagnostyki nowotworów tarczycy. Ponadto dofinansowanie otrzymały m.in. następujące projekty: nowy system automatycznego szacowania ekwiwalentu wodnego śniegu z zastosowaniem bezzałogowego statku powietrznego, opracowanie nieinwazyjnej metody doboru i optymalizacji protez wewnątrznaczyniowych, nowatorskie konstrukcje wnęki rezonansowej kwantowego lasera kaskadowego oraz analiza obrazu w klasyfikacji uszkodzeń łopatek sprężarki silników lotniczych i prognozowanie ich żywotności.
W trakcie dzisiejszej uroczystości dyrektor NCBR ogłosił szóstą edycję programu LIDER. Zachęcając do rozpoczęcia przygotowań do udziału w kolejnym konkursie prof. Kurzydłowski przypomniał, że - mimo dużej rywalizacji o granty – każdy młody naukowiec z dobrym, mocno osadzonym w realiach naukowych i gospodarczych pomysłem ma szansę na sukces. Nabór wniosków będzie trwał od 15 stycznia do 15 marca 2015 roku.
Źródło: NCBR http://www.ncbir.pl/aktualnosci/art,3070,mlodzi-liderzy-nauki-nagrodzeni.html