Staże, seminaria, badania
Staże dla studentów, wspólne seminaria naukowe, prace badawczo-rozwojowe – to tylko niektóre elementy współpracy jaką rozpoczynają Politechnika Białostocka i PKP Cargo. Umowę ze strony PKP Cargo podpisał 15 grudnia Wojciech Derda, członek Zarządu ds. Operacyjnych, ze strony Politechniki Białostockiej – rektor prof. Lech Dzienis. Uroczystość miała miejsce na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej w Kleosinie, bo studenci i pracownicy tego wydziału będą głównie współpracować z PKP Cargo.
Praktycznie współpraca rozpoczęła się od razu. Tuż po podpisaniu umowy, na seminarium z udziałem przedstawicieli PKP Cargo, kilku studentów Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej przedstawiło tematy prac dyplomowych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, np. monitorowanie wagonów kolejowych, uwarunkowania wprowadzenia w Polsce kolejowych przewozów ciężarowych (Tiry na tory) czy wykorzystanie wagonów zbudowanych z innowacyjnych stopów metali. 6-ciu studentów otrzymało dzisiaj od Wojciecha Derdy – członka zarządu ds. operacyjnych PKP Cargo propozycję staży lub praktyk w przedsiębiorstwie, które jest największym przewoźnikiem towarowym w Polsce i jednym z 10-ciu największych pracodawców w kraju. Wojciech Derda podkreślał podczas spotkania ze studentami, że PKP Cargo szuka młodych zdolnych pracowników, którzy będą zmieniać tę firmę. Przed podpisaniem umowy mówił zaś o konieczności „odmładzania kadry”. Podkreślał jednocześnie, że PKP Cargo to największy operator logistyczny w kraju, który dziennie uruchamia 1000 pociągów, dysponuje 2500 lokomotywami oraz 63 tysiącami wagonów. „Polska jest też drugim co do wielkości rynkiem kolejowym w Europie (po Niemczech). Nie da się kierować takim przedsiębiorstwem bez odpowiednio przygotowanego zaplecza informatycznego i odpowiednio przygotowanych zasobów ludzkich” – mówił Wojciech Derda.
„Wierzę, że największym beneficjentem tego porozumienia o współpracy będą studenci. Będą mogli poznać problemy logistyczne PKP Cargo, a ich propozycje będą miały szansę na wdrożenie w przedsiębiorstwie” – dodawał rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Firma przedstawiła zakres tematów, w których poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Są to: projekty akwizycyjne, optymalizacja procesu przewozowego, rozwój platformy do zarządzania relacjami z klientami, elektroniczny list przewozowy, poprawa efektywności zarządzanie procesem utrzymania taboru.
To pierwsza umowa pomiędzy PKP Cargo a Politechniką Białostocką. Szczegółowe zasady i warunki realizacji przedsięwzięć podejmowanych w ramach współpracy będą regulowane w odrębnie zawartych umowach na potrzeby konkretnych zadań.
W zakresie działalności naukowo-badawczej przedmiotem współpracy jest:
1) realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych;
2) wspólne publikowanie rezultatów badań naukowych;
3) doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje techniczne, technologiczne i ekonomiczne;
4) organizacja konferencji i seminariów naukowych;
5) podejmowanie i realizacja wspólnych zadań projektowych oraz ekspertyz;
6) wymiana informacji naukowej.
W zakresie działalności dydaktycznej przedmiotem współpracy jest:
1) realizacja projektów dydaktycznych w obszarze wzajemnych zainteresowań;
2) wymiana doświadczeń w zakresie kształcenia;
3) organizacja seminariów naukowych, wykładów tematycznych;
4) organizacja konkursów na prace dyplomowe;
5) organizacja praktyk dyplomowych dla studentów Politechniki Białostockiej;
6) organizacja staży studentom i absolwentom Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej;
7) organizacja staży przemysłowych i badawczych dla pracowników Politechniki Białostockiej;
8) organizacja wycieczek dydaktycznych dla studentów Politechniki Białostockiej;
9) konsultacje i szkolenia dla obu Stron niniejszej umowy.
Dorota Sawicka