×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Przy okrągłym stole o dobrych praktykach studenckich

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
7 listopada 2014

Uczestnicy obrad Okrągłego Stołu Wysokiej Jakości Praktyk Studenckich wspólnie dyskutowali dziś o tym, jak wykorzystać nowe prawo i sprawdzone już rozwiązania do upowszechniania praktyk studenckich wysokiej jakości, czyli takich, które jak najlepiej przygotują studentów do wymagań rynku pracy. W debacie wzięła udział minister Lena Kolarska-Bobińska, przedstawiciele studentów, uczelni i pracodawców z całego kraju. Rozwiązania wypracowane podczas dzisiejszego wydarzenia będą dostępne na stronie internetowej MNiSW. Będą mogli z nich skorzystać wszyscy zainteresowani udoskonalaniem praktyk studenckich.

–  Wykształcenie wyższe nadal skuteczniej chroni przed bezrobociem niż jego brak. Ale pozostało bardzo wiele do zrobienia – nie tyle w sferze uregulowań prawnych, bo prawo mamy już bardzo dobre, co w sferze budowania lepszych relacji uczelni z rynkiem pracy i promowania dobrych praktyk w ich współpracy – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Praktycy zgromadzeni przy okrągłym stole podzielili się doświadczeniami w organizowaniu dobrych praktyk, przedstawili też najciekawsze służące temu projekty, realizowane przez uczelnie we współpracy z przedsiębiorcami. W części warsztatowej wypracowali rekomendacje dla uczelni, pracodawców oraz studentów, mające na celu poprawię jakości praktyk studenckich w Polsce.

Jednym z tematów spotkania było również wdrażanie i upowszechnianie Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, których podstawą są zalecenia Komisji Europejskiej, wskazujące standardy dotyczące organizacji praktyk, by spełniały one rolę m.in. przygotowania zawodowego. Polskie Ramy Jakości i Staży oparte są również na szerokich, półrocznych konsultacjach społecznych, do których zaproszonych zostało ponad dwadzieścia tysięcy organizacji.

Podczas Okrągłego Stołu Wysokiej Jakości Praktyk Studenckich zainaugurowana została także kampania informacyjna "Studiujesz? Praktykuj!" o praktykach wysokiej jakości adresowana do studentów, pracodawców i uczelni. Ma ona na celu m.in. rozpowszechnienie informacji o nowych 3-miesięcznych praktykach studenckich oraz o praktycznych aspektach ich organizacji. Dystrybuowane w jej ramach elektroniczne ulotki informacyjne trafią m.in. do 27 największych uczelni, a także organizacji pracodawców: Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a także Związku Rzemiosła Polskiego. Kampania prowadzona będzie też na studenckich targach pracy oraz w środkach komunikacji miejskiej.

Okrągły Stół Wysokiej Jakości Praktyk Studenckich to kolejne działanie MNiSW mające na celu poprawę oferty praktyk w naszym kraju.

Zmiany w prawie dotyczące praktyk studenckich:

Od 1 października 2014 r. na kierunkach studiów o profilu praktycznym wydziały mają obowiązek organizacji co najmniej trzymiesięcznych praktyk zawodowych dla studentów. Muszą uwzględniać strukturę kształcenia i zapotrzebowanie rynku pracy. To dla pracodawców ogromna szansa dotarcia do swoich przyszłych pracowników.

Wydziały mogą organizować też kształcenie przemiennie: w formie zajęć dydaktycznych na uczelni i w formie praktyk u pracodawcy. Dzięki temu pracodawcy zyskują realny wpływ na treść kształcenia, a absolwenci będą lepiej przygotowani do pracy.

Nowe regulacje prawne dotyczące praktyk studenckich kładą nacisk na ściślejsze powiązanie studiów ze środowiskiem pracy. Dzięki temu studenci mają być lepiej przygotowywani do wejścia na rynek pracy, uczelnie zaś mogą poszerzać współpracę z przedsiębiorstwami nie tylko w wymiarze badawczym, ale również praktycznym i dydaktycznym. Tym samym, pracodawcom łatwiej jest dotrzeć do studentów z ofertami praktyk, wpływać na kształt studiów, a praktycy zawodowi mogą prowadzić na uczelniach zajęcia.

Źródło: MNiSW http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/przy-okraglym-stole-o-dobrych-praktykach-studenckich.html