×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nauka łączy pokolenia

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
7 listopada 2014

Czternaście Uniwersytetów Dziecięcych, ponad 2000 młodych studentów w wieku od 6-12 lat. Kilkudziesięciu uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy co roku uczestniczą w zajęciach Uniwersytetu Młodzieżowego. Do tego blisko 2500 słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w 8 miastach województwa śląskiego.

Najmłodsi w świecie nauki

Pierwszy – Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy – powstał w 2008 roku z inicjatywy uczelni i Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Obecnie pod skrzydłami Wyższej Szkoły Biznesu rozwijają się Uniwersytety Dziecięce w Cieszynie, Chorzowie, Żywcu, Łazach, Świętochłowicach, Siemianowicach Śląskich, Psarach, Myszkowie, Bobrownikach, Zawierciu, Chorzowie, Olkuszu, Ogrodzieńcu i Czeladzi. Każdego miesiąca młodzi studenci uczestniczą w wykładach, m.in. z chemii, fizyki, logistyki, historii, geografii prowadzonych w przystępnej formie przez wykładowców z całej Polski. Mali adepci nauki biorą udział w zawodach sportowych, balach, wycieczkach i warsztatach.

– Ważnym elementem inicjatyw WSB jest wspieranie rozwoju umiejętności społecznych najmłodszych studentów. Podczas zajęć, w których uczestniczą bez obecności rodziców, nabierają pewności siebie, nawiązują kontakty z rówieśnikami, dzielą z nimi zainteresowaniami uczą pracy zespołowej – mówi mgr Dominik Penar, Prodziekan WSB ds. Kształcenia Ustawicznego.

Seniorzy na topie!

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej aktywnie działa na rzecz zapewniania seniorom odpowiednich warunków do rozwijania ich potencjału intelektualnego, a przede wszystkim przygotowania do przejścia z okresu aktywności zawodowej do okresu emerytalnego. Od 7 lat w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSB, które poprzez kształcenie ustawiczne, aktywizację ruchową i pobudzanie do twórczej aktywności wprowadzają osoby starsze w pełen wyzwań okres jesieni życia. Uczelnia objęła patronatem i rozwija UTW w: Mierzęcicach, Bobrownikach, Ogrodzieńcu, Zawierciu, Czeladzi, Wojkowicach.

– Poprzez działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku osoby starsze zaspokajają potrzeby samokształcenia i integracji społecznej. To doskonały sposób na utrzymywanie więzi towarzyskich, motywacji do aktywności fizycznej i pożyteczna forma wypełniania wolnego czasu – mówi rektor WSB, dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. WSB.

Agnieszka Stefaniak-Zubko, specjalista ds. promocji WSB