×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”

Fundacja „Eureka” im. prof. Jerzego Stelmacha, Uniwersytet Szczeciński
26 listopada 2014

Fundacja „Eureka” im. prof. Jerzego Stelmacha oraz Uniwersytet Szczeciński zapraszają na multimedialną i interaktywną wystawę „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”, która przybliży zwiedzającym  wielkie odkrycie polskiego naukowca, a także pozwoli poznać możliwości zastosowania grafenu.

Celem wystawy jest prezentacja osiągnięć prof. Jana Czochralskiego i jego przełomowego odkrycia oraz przybliżenie wybitnych osiągnięć polskich naukowców w dziedzinie technologii materiałowej, a także wskazanie na potencjał grafenu w nowych technologiach. Kilkanaście interaktywnych i multimedialnych stanowisk obsługiwać będą pracownicy Fundacji Eureka, młodzi członkowie Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz uczniowie XIII LO w Szczecinie, którzy zostali przeszkoleni przez studentów Politechniki Warszawskiej. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć m.in.: imponujących rozmiarów monokryształ krzemu, ciekłe kryształy, reaktor Czochralskiego oraz polskie detektory podczerwieni.

Jan Czochralski był polskim chemikiem, który urodził się 23 października 1885 roku w Kcyni. Dzięki odkryciu metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, nazywany jest obecnie ojcem rewolucji elektronicznej. Metoda Czochralskiego polega na powolnym, stopniowym wyciąganiu z roztopionego materiału zarodka krystalicznego w sposób zapewniający kontrolowaną i stabilną krystalizację na jego powierzchni. Legenda głosi, że naukowiec wynalazł tę technikę przypadkowo. Przez roztargnienie zamiast w kałamarzu, zanurzył pióro w tyglu z gorącą cyną. Metodę Czochralskiego na skalę przemysłową stosuje się do produkcji monokryształów, np. półprzewodników. Naukowiec przyczynił się także do opatentowania stopu zwanego metalem B, charakteryzującego się dobrymi własnościami ślizgowymi. Metal B znalazł praktyczne zastosowanie w kolejnictwie. Profesor znany jest również z opracowania odczynników do trawienia metali oraz nierentgenowskiej – optycznej metody określania orientacji kryształów metali.

Organizatorzy dla zwiedzających przygotowali wiele konkursów z nagrodami, w których do wygrania będą m.in.: słuchawki bluetooth ufundowane przez Polkomtel, operatora sieci Plus, a także pendrive’y

8 GB, ofiarowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczecin będzie ostatnim miastem, które odwiedzi wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”.

Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 25 listopada-3 grudnia w dawnym Domu Marynarza, przy  ul. Malczewskiego 10 w Szczecinie. Wystawa jest bezpłatna, dostępna w godzinach 10:00-16:00 (po wcześniejszej rejestracji pod nr tel. 91 422 85 78, tel. kom. 795 111 084 lub adresem e-mail: eureka@wmf.univ.szczecin.pl).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy również do odwiedzenia strony wystawy: www.instagram.com/janczochralski

Julia Poświatowska