×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

O uniwersytecie przedsiębiorczym na konferencji w Walencji

Konferencja „Developing Entrepreneurial Universities for a Sustainable Future”
18 listopada 2014

O modelach organizacyjnych uczelni, które integrują badania naukowe i dydaktykę, wzmacniają umiejętność budowania partnerstw strategicznych z interesariuszami oraz pozyskiwania finansowania zewnętrznego, rozmawiali uczestnicy konferencji „Developing Entrepreneurial Universities for a Sustainable Future”, która odbyła się w Walencji (Hiszpania) w dniach 7-8 listopada.

Reprezentujący Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wiceminister dr hab. Jacek Guliński, jakokeynote speaker przedstawił czynniki wpływające na rozwój szkolnictwa wyższego i badań naukowych w Polsce, omówił system ośrodków wspierania innowacji w naszym kraju, a także wyzwania stojące przed transferem technologii i zarządzaniem jednostkami naukowymi.

Uniwersytet przedsiębiorczy (uniwersytet trzeciej generacji) jest nową formułą funkcjonowania uczelni, która pozwala im rozwijać innowacyjne powiązania między misją badawczą i edukacyjną. Model uniwersytetu przedsiębiorczego odchodzi od tradycyjnych instytutów koncentrujących się na jednej dyscyplinie nauki na rzecz interdyscyplinarnych centrów badawczych. Taki uniwersytet jest podmiotem, który nie tylko aktywnie odpowiada na wyzwania społeczno-ekonomiczne, ale również wpływa na zmiany w otoczeniu i podejmuje działania innowacyjne w poszukiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania (third stream funding).

Uniwersytetom europejskim są stawiane obecnie coraz wyższe wymagania w związku z globalizacją, internacjonalizacją, tworzeniem Europejskiej Przestrzeni Badawczej, prowadzeniem badań interdyscyplinarnych, a także koniecznością profesjonalnego transferu technologii i komercjalizacji wyników badań. Uniwersytety podlegają stale rosnącej presji czynników ekonomiczno-demograficznych. Procesy koncentracji badań naukowych i zwiększona konkurencja o środki finansowe na badania, prowadzą do zmian w strukturach uczelni  i systemach zarządzania nimi. Istotnymi wyzwaniami stają się mobilność i migracje pracowników i studentów.

W konferencji uczestniczyli rektorzy oraz eksperci z Europejskiej Sieci Uniwersytetów SGroup, która zrzesza ponad 30 uniwersytetów z 15 krajów europejskich.

Źródło: MNiSW http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/o-uniwersytecie-przedsiebiorczym-na-konferencji-w-walencji.html