×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Relacja z inauguracji w całej Polsce

Nowy rok akademicki
8 października 2014

Wspieranie innowacyjności, przygotowanie absolwentów do wymogów rynku pracy, wdrażanie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym czy umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego – to zadania do realizacji na 12 kolejnych miesięcy. Mówiła o tym 29 września prof. Lena Kolarska-Bobińska podczas ceremonii inauguracyjnej  na najlepszej uczelni niepublicznej w Polsce – Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Tego samego dnia w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się obchody Jubileuszu 85-lecia uczelni, która zajmuje czołowe miejsce w rankingach szkół wyższych wśród akademii wychowania fizycznego. Ma certyfikat „Uczelnia walcząca z plagiatami”. Kształci studentów na 6 kierunkach. Zawodnicy AZS-AWF Warszawa rozsławili imię uczelni na polskich i światowych arenach sportowych.

– Nauka i szkolnictwo wyższe znalazły się wśród priorytetów budżetu państwa na 2015 rok – zaznaczył w obecny na spotkaniu podsekretarz stanu w MNiSW dr hab. Jacek Guliński. – Przed nami wiele wyzwań m.in. wzrost innowacyjności czy umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego. Będziemy też nadal mocno wspierać młodych w ich zawodowym starcie. Stworzyliśmy w tym celu Program Rozwoju Kompetencji, który pozwoli włączyć do programów studiów zajęcia doskonalące umiejętności praktyczne i kompetencje niezbędne na rynku pracy – dodał wiceminister. W jubileuszowym roku akademickim 2014/2015 uczelnia została nagrodzona Odznaką Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” oraz wyróżnieniem – „Zasłużony dla Warszawy”.

Łódź

O największych sukcesach studentów, najważniejszych osiągnięciach naukowych i dydaktycznych wydziałów uczelni, a także wyzwaniach, jakie stoją przed uczelnią, mówił prof. Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej. W 70. inauguracji roku akademickiego 30 września wziął udział prof. Włodzisław Duch, podsekretarz stanu w MNiSW. Politechnika Łódzka to czwarta uczelnia techniczna w Polsce w rankingu szkół wyższych 2014 i laureat konkursu na „najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych”. Jest czwartą najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce wg raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2013 r.) i  pierwszą uczelnią w Polsce, która otrzymała prestiżowy certyfikat jakości kształcenia ECTS Label nadawany przez Komisję Europejską. Znajduje się też  na prestiżowej liście „Diamentów Forbesa 2013” (ranking obejmujący przedsiębiorstwa najszybciej zwiększające swoją wartość). Od 2008 roku Politechnika realizuje projekt MNiSW „Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych”.

Poznań

Inaugurację roku akademickiego świętował 30 września, wraz z sekretarzem stanu w MNiSW prof. Markiem Ratajczakiem , Uniwersytet Ekonomiczny  w Poznaniu, który jest  czołową i jedną z najstarszych uczelni ekonomicznych w Polsce. Szczególnie ważna dla nauki oraz edukacji na UE w Poznaniu jest innowacyjność metod badawczych i edukacyjnych. W tym roku akademickim studiować będzie tu ponad 10 tys. studentów.

Z początkiem października studentów powitały kolejne znakomite polskie uczelnie. – Potrzebujemy wśród polskich uniwersytetów awangardy jakości – przekonywała minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim. Minister dodała, że rozwój nauki to obok misji  kształcenia kolejna ważna funkcja, jaką pełnią uczelnie. Dlatego tak ogromne jest znaczenie nauk podstawowych i inwestowanie w wieloletnie projekty badawcze.  – Rozwój nauki potrzebuje też równowagi między jej różnymi dziedzinami, dyscyplinami – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Kraków

Orszakiem ubranych w togi profesorów, który przeszedł ulicami Krakowa, po raz 651. rozpoczęto rok na  najstarszej polskiej uczelni i jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie – Uniwersytecie Jagiellońskim. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał prof. Piotr Tworzewski, medal Merentibus – prof. Ralph Jozefowicz. Odznakę „Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego” otrzymali dr Joanne T. Wyszomirski-Witkowski i Ellen Bergene, medal Plus Ratio Quam Vis otrzymali profesorowie: Piotr Sztompka i Wojciech Froncisz.  Obecna na spotkaniu Daria Lipińska-Nałęcz, podsekretarz stanu w MNiSW, przypomniała, że Uniwersytet jest liderem pod względem wykorzystywanych środków z Narodowego Centrum Nauki. Podkreśliła też, że studenci krakowskiej uczelni dominują wśród tegorocznych laureatów programu MNiSW Diamentowy Grant.

Katowice

Pierwszego października środowisko akademickie spotkało się też na Uniwersytecie Śląskim (powstał w 1968 r. jako dziewiąta tego typu placówka w kraju),  Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (gdzie prof. Andrzejowi Jemiołkowskiemu wręczono  „Convallaria Copernicana” – wyróżnienie przyznawane za wybitne zasługi dla rozwoju UMK), a także na Politechnice Warszawskiej – jednej z największych i najstarszych uczelni technicznych w Polsce, która od lat zajmuje  pierwsze  miejsce w Polsce w „Rankingu Szkół Wyższych” wśród uczeni technicznych.

Wrocław

W pierwszym dniu października  rok akademicki przywitało wspólnie ponad  100 tysięcy studentów z dziesięciu uczelni w jednym  z największych w Polsce ośrodków uniwersyteckich – we Wrocławiu.  Gaudeamus w wykonaniu chórów wrocławskich uczelni i szkół zabrzmiało  na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Akademia Wychowania Fizycznego, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Solskiego w Krakowie (Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu),  Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich, Uniwersytecie Przyrodniczym, Uniwersytecie Wrocławskim, w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Generała Tadeusza Kościuszki oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym.  Wspólna inauguracja, w której uczestniczył dr hab. Jacek Guliński,  ma pokazać, jak  znaczącym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym jest Wrocław i jak ogromny potencjał ma środowisko akademickie w tym mieście.

Warszawa

Kolejny rok akademicki rozpoczęła 2 października najstarsza ekonomiczna uczelnia w Polsce – Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie. – Sukces zawodowy absolwentów jest sukcesem uczelni – powiedziała do jej studentów i pracowników prof. Lena Kolarska-Bobińska. Podczas uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego mówiła o jakości nauczania na warszawskiej uczelni. SGH znalazła się wśród 39 uczelni, które będą realizowały pilotaż rządowego Programu Rozwoju Kompetencji. Co roku mury szkoły opuszcza ponad 2 tysiące absolwentów – jak pokazują badania, osiągają oni najwyższe zarobki wśród absolwentów wszystkich uczelni w Polsce. SGH jest też jednym z 340 sygnatariuszy zaproponowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Paktu dla Horyzontu 2020”.

Inauguracja w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych (2 października) była początkiem obchodów jubileuszu uczelni założonej w 1994 r.  Uczestnikiem spotkania był prof. Włodzisław Duch. Szkoła zajmuje czołowe pozycje w prestiżowych rankingach. Wyróżniania jest przez studentów, pracodawców i media. Zwraca uwagę na dostosowywanie programów kształcenia do wymogów i oczekiwań rynku pracy,  standardów kształcenia w Unii Europejskiej i postępu w dziedzinie zastosowań technik komputerowych.

Warszawski Uniwersytet Medyczny – największa tego typu placówka w Polsce – rozpoczęła rok akademicki 3 października (w roku 2009 uczelnia obchodziła 200-lecie nauczania medycyny w Warszawie).  Odbywające się od 29 września do 5 października inauguracje  z udziałem  Kierownictwa MNiSW, zakończyło spotkanie studentów  i pracowników Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – uczelni, która od kilku lat utrzymuje wysoką pozycję w rankingach szkół wyższych, jest  członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, należy także do European University Association oraz Compostela Grupo De Universidades. Organizuje od 2003 roku Olimpiadę wiedzy o Unii Europejskiej. W spotkaniach na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku wzięła udział dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz.

Źródło: MNiSW

Więcej: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/zaczal-sie-nowy-rok-akademicki-relacja-z-inauguracji-w-calej-polsce.html

 

List inauguracyjny minister nauki i szkolnictwa wyższego 

Szanowni Państwo Rektorzy, Wysokie Senaty, Nauczyciele Akademiccy, Pracownicy Uczelni, Drodzy Studenci,

Nowy rok akademicki 2014/2015 rozpoczynamy w roku obchodów 25-lecia wolnej Polski. Czas, w którym budowaliśmy naszą demokrację i społeczeństwo obywatelskie, był okresem realizowania aspiracji edukacyjnych Polaków oraz rozwoju szkolnictwa wyższego. Uczelnie po 1989 roku stały się jednym z filarów polskich przemian.

Dziś zmieniająca się rzeczywistość na świecie, w Europie i w Polsce wymaga również zmian w uczelniach. Muszą one znaleźć odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoimy: globalizacją nauki i szkolnictwa wyższego, zmieniającymi się metodami nauczania, rosnącą konkurencją o fundusze, powszechnością nowych technologii, ale też malejącą liczbą studentów czy trudnościami młodych ludzi na rynku pracy. Uczelnie muszą sprostać wyzwaniom – ale przede wszystkim stać się liderami rozwoju społecznego i gospodarczego Polski.

W tym roku akademickim wchodzi w życie nowe Prawo o szkolnictwie wyższym, które proponuje szereg rozwiązań. Z wieloma inicjatywami wychodzą same uczelnie. Tworzą nowe związki i konsorcja, żeby wspólnie prowadzić projekty naukowe i inwestycje. Zakładają spółki, by komercjalizować wyniki badań. Kadra akademicka wprowadza nowe programy nauczania i włącza praktyków w proces kształcenia studentów, aby zwiększyć szanse absolwentów na rynku pracy. Powstają nowe kierunki i studia w języku angielskim. Tworzone są platformy cyfrowe.

Chciałabym podziękować Państwu Rektorom, Studentom oraz Wszystkim Przedstawicielom Uczelni, którzy swoimi uwagami wspierali nas – nadal wspierają – w tworzeniu nowego prawa i programów wzmacniających jakość nauczania.

W najbliższym czasie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie się skupiać na dalszym wzmacnianiu jakości nauki i nauczania, wsparciu dla innowacyjnej nauki oraz umiędzynarodowieniu uczelni.

Studenci opuszczając mury uczelni nie mogą zasilać grona bezrobotnych. Dlatego też podejmujemy działania zapewniające wysoką jakość praktyk. Rozpoczynamy realizowanie Programu Rozwoju Kompetencji, który ma wyposażyć studentów w umiejętności poszukiwane na rynku pracy. Chcemy, aby program ten był kontynuowany w kolejnych latach w coraz większej liczbie uczelni.

Nauka musi być w centrum debaty o przyszłości Polski. Na niej powinien opierać się rozwój naszego kraju. Uznaniem jej roli jest to, że nauka będzie wielką wygraną budżetu państwa na 2015 r. O ponad 10 proc. wzrosną nakłady na naukę, a o 6 proc. na szkolnictwo wyższe. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. dla najlepszych jednostek naukowych oraz dla naukowców, którzy zdobywają granty z Horyzontu 2020, a także na dobre wykorzystanie laboratoriów i aparatury badawczej.

W nowym rok akademickim musimy się także koncentrować na działaniach, które pozwolą dobrze wykorzystać pieniądze z największego w historii Unii Europejskiej programu Horyzont 2020. „Pakt dla Horyzontu 2020”, który jest zobowiązaniem do takich działań, podpisało już 340 jednostek naukowych z całej Polski. Wszystkim sygnatariuszom Paktu pragnę serdecznie podziękować za podjęcie wysiłków, które mają zachęcić społeczność akademicką do włączenia się w realizowanie tych ważnych zadań.

Wielkim wyzwaniem jest umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego. Otwarcie się na zagranicznych studentów, ale też wykładowców. Wypracowaliśmy pakiet działań, które będą Państwa w tym wspierać. Uczelnie uzyskają m.in. pieniądze na zatrudnianie zagranicznych profesorów, profesjonalną promocję studiów. Przygotowujemy się do podpisania umów międzynarodowych o współpracy naukowej z państwami, które są szczególnie zainteresowane ofertą studiów w Polsce.

Uczelnie otworzą się też na zupełnie nowe grupy studentów - osoby dojrzałe, z doświadczeniem zawodowym. Dziś musimy doskonalić swoją wiedzę przez całe życie, to wymaga od uczelni nowej oferty studiów.

Z okazji rozpoczęcia roku akademickiego 2014/2015 życzę Władzom Uczelni –Rektorom, Dziekanom oraz Wszystkim Kierującym Jednostkami Naukowymi, całej Kadrze Akademickiej, Studentom oraz Wszystkim Pracownikom Szkół Wyższych, aby ten rok był dobrym czasem budowania silnych polskich uczelni – uniwersytetów otwartych na potrzeby społeczeństwa, gotowych do podejmowania najważniejszych i najtrudniejszych tematów społecznych oraz wyzwań współczesnego świata.

Vivat Academia! Vivant Professores!

prof. Lena Kolarska-Bobińska

minister nauki i szkolnictwa wyższego

List minister Leny Kolarskiej-Bobińskiej do studentów

Drogie Studentki, Drodzy Studenci,

Studia powinny dawać Wam szeroką wiedzę, ale także kompetencje społeczne, umiejętność rozwiązywania problemów, analitycznego myślenia, pracy w zespole. To zwiększa Wasze szanse na dobrą pracę po ukończeniu studiów – nawet w zawodach, których dziś jeszcze nie ma. Ważna jest też otwartość na zmiany, na nowe idee, na innych ludzi.

Dziś warunkiem sukcesu jest wykorzystywanie wiedzy z różnych dziedzin i łączenie jej z praktyką. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje uczelniom w tym roku akademickim wprowadzenie wielu zmian, które sprzyjają nabyciu przez Was rzetelnej wiedzy i umiejętności poszukiwanych przez pracodawców. Studentom, którzy kształcą się na profilu praktycznym, uczelnie mają obowiązek zorganizować trzymiesięczne wartościowe praktyki, które powinny zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Otwieramy także możliwość prowadzenia tzw. studiów dualnych, na których znaczna część zajęć to praktyki w przedsiębiorstwach. Nadal będziemy wspierać zbliżenie pracodawców i uczelni. Chcemy też, aby uczelnie lepiej wykorzystywały informacje z monitoringu losów zawodowych absolwentów. Dlatego wprowadzamy centralny monitoring karier. Wnioski z niego będą wykorzystane do lepszego dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy.

 

Kolejne sprzyjające lepszemu studiowaniu rozwiązanie, to ułatwienie uczelniom prowadzenia studiów interdyscyplinarnych – na różnych wydziałach. W ten sposób oferta studiów będzie dla Was ciekawsza, a poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności nie będzie wymagało studiowania na kilku kierunkach. Jeśli ktoś chce, to drugi kierunek na uczelniach publicznych jest od 1 października 2014 r. bezpłatny. W wyborze studiów pomoże portal WybierzStudia.Nauka.gov.pl, który zawiera aktualizowane dane o uczelniach i kierunkach.

Na koniec osobista uwaga. Kiedy myślicie o swojej przyszłości, przypominacie sobie, jak potoczyły się losy starszych kolegów czy rodziców. Pamiętajcie jednak, że Was czeka zupełnie nowy świat. Świat, w którym otwarte głowy i innowacyjne pomysły są na wagę złota. Świat, w którym nauka jest ważną częścią kultury, a także jest siłą napędową rozwoju społecznego i gospodarczego.

Ten świat otwiera przed Wami wiele dróg! Dziś na początek nowego roku akademickiego 2014/2015 życzę Wam, Drogie Studentki, Drodzy Studenci, przede wszystkim radości w odkrywaniu tego, co  przed Wami.

Lena Kolarska-Bobińska

minister nauki i szkolnictwa wyższego