×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Polacy w największym obserwatorium astronomicznym świata

European Southern Observatory
29 października 2014

Od dziś Polska należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (European Southern Observatory).  – To jedna z największych organizacji naukowych świata. Polscy astronomowie i astrofizycy cieszą się ogromnym uznaniem. Dzięki przynależności do ESO będą obserwować i badać Wszechświat w gronie najlepszych badaczy i z wykorzystaniem najbardziej wyrafinowanej aparatury, to wielka naukowa szansa – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Umowę o przystąpieniu Polski do ESO podpisała we wtorek minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Tim de Zeeuw, sekretarz generalny Obserwatorium.

 – Polska wprowadza do naszej organizacji silną reprezentację astronomów, która wzmocni nasz potencjał. Z kolei, wasz kraj uzyska dostęp do najlepszych teleskopów i obserwatoriów na świecie – mówi prof. Tim de Zeeuw.  

Umowa otwiera drogę naszym naukowcom do najnowocześniejszych na świecie instrumentów badawczych i wiedzy w zakresie naziemnych obserwacji Kosmosu. Do ESO należy 15 państw – obok Polski między innymi Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Dzięki tej współpracy naukowcy prowadzą obserwacje z wykorzystaniem potężnych teleskopów, których budowa przekraczałaby możliwości jednego kraju.

– Przemysł kosmiczny to dziś także znacząca gałąź gospodarki. Przystąpienie do ESO to otwarcie na współpracę polskich firm  z zagranicznymi koncernami, nasz przemysł będzie mógł konkurować przy budowie nowoczesnych instrumentów obserwacyjnych – podkreśla minister Kolarska-Bobińska. – Szacuje się, że w perspektywie kilku lat Polska uzyska zamówienia o wartości nawet 20 milionów euro. ESO posiada też licencje na wiele najnowszych technologii, polskie firmy zyskają do nich dostęp – dodaje minister.

Ale na podpisanej umowie najwięcej zyskają naukowcy. – ESO to dla nas dostęp do wielu różnych teleskopów. To dostęp do aparatury, która jest bardzo droga i której budowa zajmuje wiele lat. Popisanie umowy pozwoli nam uczestniczyć w nowych projektach, na przykład w budowie Ekstremalnego Wielkiego Teleskopu Europejskiego – mówi prof. Maciej Konacki, astrofizyk i Ambasador Nauki w ramach kampanii „Zawód naukowiec”, w której MNiSW zachęca młodych ludzi do wyboru kariery naukowej.

ESO powstało w 1962 roku na mocy konwencji podpisanej przez Belgię, Francję, Holandię oraz Szwecję. W 2012 roku  obchodziło swoje 50. urodziny. Główna misją organizacji  jest dostarczanie astronomom i astrofizykom najnowocześniejszych urządzeń badawczych, umożliwienie prowadzenie obserwacji kosmosu z półkuli południowej oraz budowa olbrzymich instrumentów obserwacyjnych. ESO wspiera też międzynarodową współpracę naukowców, która jest szczególnie istotna w astronomii. Dysponuje jednymi z najbardziej zaawansowanych teleskopów i nowoczesną infrastrukturą astronomiczną. Posiada swoje obserwatoria  w Ameryce Południowej (Chile) La Silla, Paranal i  ALMA. 

Źródło: MNiSW http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/polacy-w-najwiekszym-obserwatorium-astronomicznym-swiata.html