O bezpieczeństwie teleinformatycznym
Grupy hakerskie z różnych krajów oraz cyberataki - to niektóre z tematów rozpoczętej 22 października XVIII konferencji SECURE 2014 poświęconej bezpieczeństwu teleinformatycznemu. W wydarzeniu uczestniczy podsekretarz stanu w MNiSW prof. Włodzisław Duch, a także przedstawiciele amerykańskiego Homeland Security, Krajowego Centrum Ochrony Informacji i Telekomunikacji Ukrainy oraz ekspert w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii jako broni przez Chińską Republikę Ludową.
Organizatorami konferencji są instytut badawczy NASK oraz działający w jego ramach zespół CERT Polska.
– Konferencja SECURE, zorganizowana już po raz osiemnasty przez NASK, instytut badawczy MNiSW, jest na najwyższym poziomie światowym i pokazuje w modelowy sposób, jak nauka może się rozwijać współpracując zarówno z firmami, jak i administracją rządową – powiedział prof. Włodzisław Duch.
Odbywająca się w dniach 22-23 października w warszawskim Centrum Nauki Kopernik konferencja SECURE poświęcona jest bezpieczeństwu teleinformatycznemu. W tym roku szczególny nacisk położony będzie na praktyczne rozwiązania techniczne, najnowsze trendy w zabezpieczeniach i istotne zagadnienia prawne. W programie przewidziano m.in. szkolenia dotyczące złośliwych aplikacji w systemie Android oraz warsztaty, mające na celu przybliżenie uczestnikom zasad działania najpopularniejszych typów złośliwego oprogramowania oraz metod ich analizy. Ponadto już drugi raz z rzędu zorganizowana została wystawa „SECURE Expo” prezentująca najnowszą ofertę rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa.
Wśród prelegentów tegorocznej konferencji pojawi się m.in. Mikko Hypponen szef zespołu badawczego Laboratorium F-Secure, światowej sławy specjalista w zakresie bezpieczeństwa komputerów. W swojej ponad 20-letniej karierze zwalczał największe epidemie złośliwego oprogramowania w sieci. Z prezentacją wystąpi także Nikolay Koval, starszy specjalista ds. bezpieczeństwa informacji w Krajowym Centrum Ochrony Informacji i Telekomunikacji Ukrainy oraz zastępca szefa tamtejszego CERT-u. Kolejnymi gośćmi spotkania będą też ppłk William Hagestad II (doradzający międzynarodowym organizacjom wywiadowczym, wojskowym i przedsiębiorstwom w obszarze zarządzania IT oraz polityki bezpieczeństwa) oraz Brian Allen, pracownik federalny i menadżer programów w Homeland Security, gdzie zajmuje się m.in. przeprowadzeniem szkoleń dla agencji federalnych.
Źródło: MNiSW http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/secure-2014-o-bezpieczenstwie-teleinformatycznym.html