×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ostatnie dni na start w EUCYS 2015

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
24 października 2014

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci czeka na zgłoszenia uczniowskich projektów badawczych do Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). Dotychczasowe wyniki młodych Polaków plasują nasz kraj w ścisłej czołówce tego prestiżowego konkursu!

Czy dzieci w Polsce mogą uprawiać naukę na serio? Kilkadziesiąt poważnych projektów badawczych zgłaszanych jest co roku do Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Stowarzyszenie zachęca uczniów z całej Polski do zgłaszania swoich projektów. Oryginalne prace z różnych dziedzin (od nauk ścisłych, przez przyrodnicze – po społeczne i humanistyczne) należy przesłać do końca października.

Recenzje, rozmowy, przyjaźnie i... nagrody

Projekt musi powstać przed podjęciem studiów na wyższej uczelni. Autorów może być maksymalnie trójka. Praca musi zostać wyróżniona na centralnym etapie olimpiady przedmiotowej, albo uzyskać rekomendację eksperta – pracownika naukowego z doktoratem. Praca musi mieć charakter badawczy.

Nadesłane artykuły są następnie oceniane przez ekspertów, recenzowane przez naukowców z poszczególnych dziedzin i drobiazgowo oceniane przez Jury. Na wiosnę przyszłego roku autorzy najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Warszawy. Sędziowie poproszą ich wówczas o przygotowanie specjalnych plakatów prezentujących wyniki badań.

Polski finał Konkursu Prac Młodych Naukowców UE ma formę sesji plakatowej, podczas której uczniowie prezentują swój projekt każdemu z jurorów oraz publiczności Centrum Nauki Kopernik. Udział w sesji plakatowej to dla każdego młodego naukowca szansa na rozmowę o swoich pasjach z rówieśnikami i – co najważniejsze – z jurorami, wybitnymi badaczami i popularyzatorami nauki. Na takich spotkaniach rodzą się pomysły na dalsze badania, przyjaźnie i wspólne projekty. No i są jeszcze nagrody...

Na finałach europejskich na młodych badaczy czekają nagrody pieniężne, wyróżnienia honorowe i liczne nagrody dodatkowe – w postaci staży w najlepszych europejskich ośrodkach badawczych. Przyszłoroczne finały odbędą się we wrześniu w słonecznym Mediolanie.

Seria polskich sukcesów

Nie minął jeszcze miesiąc od finałów EUCYS 2014, które w tym roku wyjątkowo odbyły się w Warszawie. Organizował je Uniwersytet Warszawski wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci i Centrum Nauki Kopernik.. Partnerem strategicznym EUCYS 2014 była Fundacja PZU.

Dwie spośród nagród specjalnych zostały przyznane naszym reprezentantom: Monice Leończyk ze Słupska i Jerzemu Szuniewiczowi z Poznania. Nagrody główne pojechały tym razem do Czech (projekt z fizyki) i Portugalii (projekty z biologii i matematyki).

Z finałów europejskich młodzi zdolni Polacy przywożą główne nagrody i dodatkowe wyróżnienia każdego roku. Szybko utorowali sobie drogę do grona najlepszych. Od 1995 roku, kiedy to Polska po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie, międzynarodowe jury nagrodziło 31 projektów z naszego kraju (łącznie 38 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i tyleż samo dodatkowych. Pod względem osiągnięć wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Brytyjczycy, przy czym reprezentanci tych państw biorą udział w Konkursie od 1989 roku. Uczniowie z Polski biorą udział w finałach bez kompleksów, a często – w roli faworytów.


Masz projekt badawczy napisany np. na olimpiadę przedmiotową? Zgłoś się do superolimpiady, jaką jest EUCYS.

Prace należy przesyłać na adres:

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

ul. Pasteura 5A

02-093 Warszawa

Termin nadsyłania zgłoszeń do kolejnej edycji upływy w piątek 31 października 2014.

Regulamin i więcej informacji o Konkursie Prac Młodych Naukowców UE na stronie organizatora Polskich Eliminacji: fundusz.org/konkurs

Łukasz Partyka