×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Jubileusz i aktywność

Instytut Obróbki Plastycznej
7 stycznia 2014

Poznański Instytut Obróbki Plastycznej świętuje 65-lecie powstania. Jubileusz uświetniła uroczysta gala w Teatrze Wielkim. Przedstawiciele ministerstw (np. Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki) uczelni wyższych, instytucji naukowych oraz urzędów mogli zobaczyć filmy o historii i teraźniejszości poznańskiego Instytutu, wysłuchać recitalu Jacka Wójcickiego, a także spotkać się w gronie ludzi nauki. – To była wyjątkowa okazja, żeby podziękować wieloletnim i obecnym pracownikom za wkład w liczne sukcesy Instytutu oraz naszym partnerom, współpracownikom, przyjaciołom i sympatykom. Wręczyliśmy im symboliczne platynowe, złote, srebrne i brązowe podkowy – powiedziała Hanna Wiśniewska-Weinert, dyrektor INOP, która została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy patronat nad 65-leciem INOP objęli: wicepremier i Minister Gospodarki, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydent Miasta Poznania. Patronat medialny nad jubileuszem sprawują „Głos Wielkopolski” i „Forum Akademickie”.

Sukcesem zakończył się koordynowany przez Instytut Obróbki Plastycznej w Poznaniu trzyletni projekt Nanomining pt. „Rozwój i zastosowanie nowych nanokompozytowych materiałów otrzymanych w recyklingu metali szlachetnych”, realizowany w ramach 7. Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Był to jeden z czterech projektów wyselekcjonowanych w pierwszym wspólnym konkursie Unii Europejskiej i Meksyku w ramach priorytetu NMP.2010.1.2-4 pt. „Adding Value to Mining at the Nanostructure level”. Opisywano go we wcześniejszych Biuletynach nr 5 (111) z 2011 r. oraz nr 8 (124) z 2012 r.

Podczas realizacji projektu osiągnięto następujące rezultaty:

1)                 technologia mechanicznej aktywacji i termicznej oksydacji (MATO) odpadów typu jarosytowego w reaktorze ze złożem fluidalnym oraz w piecu rotacyjnym

2)                 technologia odzysku cynku z odpadów pohutniczych (MAREC);

3)                 opracowany proces biosyntezy nanocząstek srebra przy użyciu roślin pustynnych;

4)                 technologia plazmowego natryskiwania hydroksyapatytu zawierającego mikro i nanocząstki srebra;

5)                 opracowany system monitorujący proces plazmowego natryskiwania hydroksyapatytu;

6)                 opracowanie technologii i wytworzenie nanostrukturalnych kompozytów srebra w zastosowaniu na styki elektryczne.

Powyższe wyniki przedstawiono na sesji posterowej w ramach II Międzynarodowego Seminarium pt. „Microstructure and Chemistry Characterization of Advanced Materials”, zorganizowanego przez INOP 4-5 września w Wąsowie koło Poznania. W tym czasie odbyło się również spotkanie kończące projekt. Wzięły w nim udział 22 osoby, w tym przedstawiciel Komisji Europejskiej, Oficer Projektu Dr Georgios Katalagarianakis, partnerzy z takich instytucji jak: University of Juarez (Meksyk), IfU Diagnostic Systems GmbH (Niemcy), Projection Plasma Systems (Francja), Instytut Metali Nieżelaznych (Polska), Poznański Uniwersytet Medyczny oraz pracownicy Instytutu zaangażowani w realizację projektu.

Podsumowano rezultaty projektu oraz omówiono potencjalne możliwości ich wdrożeń. Przedstawiciel Komisji Europejskiej pozytywnie ocenił pracę całego Konsorcjum i zachęcał do rozważenia możliwości dalszej współpracy w ramach przyszłych programów Unii Europejskiej. Dr Katalagarianakis naświetlił prace nad wdrażanym kolejnym programem ramowym noszącym nazwę HORIZON 2020.

Z szczegółowymi informacjami na temat projektu można się zapoznać na stronie internetowej NANOMINING: www.nanomining.eu.

W bieżącym roku, INOP został zaproszony do uczestnictwa w kolejnych 3 projektach 7.PR, z których łączne dofinansowanie Instytutu przez Komisję Europejską wyniesie prawie 1 mln EUR.

Pierwszy z nich – HIGRAPH, zatytułowany „Wprowadzanie cząstek smarów stałych na powierzchnie współpracujących tribologicznie części pracujących w podwyższonych temperaturach”, będzie realizowany w latach 2013-2015 w ramach działania „Badania na rzecz MŚP”. Jego celem jest opracowanie układów par tribologicznych pracujących w trudnych warunkach eksploatacyjnych – podwyższonej temperaturze. Opracowana nowa technologia, pozwoli na zwiększenie wytrzymałości, wydłużenie czasu użytkowania części pracujących w podwyższonej temperaturze. Koordynatorem konsorcjum składającego się z sześciu członków jest IfU GmbH Privates Institut für Umweltanalysen z Niemiec, pozostali partnerzy pochodzą z Czech, Słowenii, Węgier oraz Polski (którą reprezentuje INOP). Łączny budżet projektu to około 1 mln EUR, z czego ok. 0,8 mln EUR to dofinansowanie Komisji Europejskiej.

Celem kolejnego projektu, o akronimie PilotManu, zatytułowanego „Pilotażowa linia produkcyjna do wytwarzania wysoce innowacyjnych materiałów”, jest rozwój technologii wysokoenergetycznego mielenia kulowego (HEBM) oraz powiększenie istniejącej linii technologicznej do skali pilotażowej, czego efektem będzie możliwość dostarczenia innowacyjnych materiałów dla nowych linii produktów. W czteroletnim projekcie PilotManu Instytut Obróbki Plastycznej realizuje prace badawcze i rozwojowe nad technologią spiekania metodą SPS nanostrukturalnych materiałów proszkowych przeznaczonych na narzędzia do obróbki skrawaniem. Koordynatorem projektu jest MBN Nanomaterialia S.p.A. mieszcząca się we Włoszech. Pozostali partnerzy (9 instytucji) reprezentują państwa takie jak: Hiszpania, Turcja, Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria oraz Polska. Całkowity budżet projektu szacowany jest na ponad 5 mln EUR, z czego dofinansowanie Komisji Europejskiej wyniesie ponad 4 mln EUR.

Ostatni ze wspomnianych projektów, zatytułowany „Innowacyjne sposoby postępowania w zakresie niekorzystnych reakcji immunologicznych na urządzenia biomedyczne, implanty i przeszczepiane tkanki”, realizowany jest w ramach obszaru HEALTH, a jego akronim to HypOrth. Głównym celem tego pięcioletniego przedsięwzięcia (o budżecie wynoszącym ponad 7 mln EUR, z czego dofinansowanie KE to ponad 5 mln EUR) jest wytworzenie nowej, hipoalergicznej endoprotezy stawu biodrowego. INOP wykona badania z zakresu inżynierii materiałowej z uwzględnieniem testów tarciowo-zużyciowych. Ponadto przeprowadzone zostanie szerokie spektrum badań immunologicznych, mikrobiologicznych oraz badania biozgodności nowych materiałów. Stosując specjalne biomarkery możliwa będzie identyfikacja pacjentów, szczególnie narażonych na wystąpienie niekorzystnych reakcji immunologicznych na wszczep. Wybór materiału endoprotezy z uwzględnieniem skłonności alergicznych pacjentów pozwoli znacząco ograniczyć konieczność przeprowadzenia skomplikowanych i kosztownych operacji rewizyjnych, co niewątpliwie stanowić będzie krok naprzód ku „spersonalizowanej medycynie”. Konsorcjum projektu składa się z 8 członków reprezentujących państwa takie jak: Estonia, Polska, Węgry, Dania, Hiszpania oraz Szwajcaria, i jest koordynowane przez Otto-von-Guericke-Universitaet Magdeburg z Niemiec.

Więcej informacji na stronie: www.inop.eu.

Bartosz Trzebiatowski