Laureaci konkursu „Popularyzator Nauki” 2013
Osoby i instytucje upowszechniające naukę nagrodzono w IX edycji konkursu „Popularyzator Nauki” 2013. W uroczystości wziął udział dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w MNiSW.
Konkurs organizowany jest przez Serwis Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku. Nagradzani są w nim naukowcy, zespoły naukowe, dziennikarze, redakcje, którzy upowszechniają wiedzę w sposób przystępny dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Tegorocznych laureatów (spośród 63 kandydatur) oceniało jury pod przewodnictwem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera.
Nagrodę specjalną za całokształt działalności otrzymał ks. prof. Michał Heller z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.
Laureatami poszczególnych kategorii zostali:
– kategoria „Naukowiec” – prof. Ryszard Tadeusiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
– kategoria „Instytucja naukowa” – Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie
– kategoria „Instytucja pozanaukowa” – Stowarzyszenie Polska Akademia Dzieci
– kategoria „Media” – Bogdan Miś
– kategoria „Sponsor popularyzacji” – Samsung Electronics Polska
Wyróżnieniem specjalnym Serwisu Nauka w Polsce za politykę informacyjną została uhonorowana Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Specjalne wyróżnienia otrzymali także dr inż. Michał Krupiński (Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie) i Danuta Bukowska (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz laureaci wyróżnień otrzymali tytuł „Popularyzator Nauki”, statuetkę i dyplom.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu „Popularyzator Nauki” są m.in. prof. Magdalena Fikus, prof. Łukasz Turski, prof. Wojciech Nawrocik, dr Stanisław Bajtlik, dr Tomasz Rożek, zespół naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Centrum Nauki Kopernik, red. Wiktor Niedzicki, red. Krzysztof Michalski z Polskiego Radia i dział naukowy „Gazety Wyborczej”.
Źródło: MNiSW