×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wsparcie migrantów na rynku pracy

Uniwersytet Szczeciński
23 stycznia 2014

Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług USz od grudnia 2011 roku wraz z pięcioma partnerami z krajów europejskich realizował projekt Europejski Pakiet Narzędziowy EMAT (European Migrant Adviser Toolkit). Efektem ponad dwuletniej pracy jest zestaw narzędzi, przeznaczony do wsparcia procesów doradczych na rzecz migrantów poszukujących zatrudnienia, który może być wykorzystany zarówno przez indywidualnych doradców zawodowych, jak i wszelkie instytucje świadczące tego typu usługi.

– Jednym z kluczowych aspektów na drodze do realizowania celów Strategii Europa 2020 w obszarze zwiększania aktywności zawodowej w całej Unii Europejskiej do poziomu 75% jest wspomaganie migrantów w ich integracji z rynkiem pracy w krajach członkowskich – podkreśla znaczenie projektu Natalia Pawlik z WNEiZ.

Wspomniane opracowanie stanowi praktyczną pomoc przy świadczeniu usług doradczych na rzecz migrantów poszukujących zatrudnienia. Zakres każdego z rozdziałów obejmuje wyszczególnienie głównych problemów i zagadnień do rozważenia dla doradców w procesie doskonalenia świadczonych usług, a także wykaz proponowanych do zastosowania narzędzi. To właśnie aspekt pragmatyczny stanowi o istocie pakietu narzędziowego, jako źródła wiedzy w postaci wskazówek, porad, opisów przypadków, gotowych szablonów, a także ćwiczeń szkoleniowych – specjalnie wyselekcjonowanych z pośród krajów partnerskich jako najbardziej skuteczne rozwiązania przy współpracy z migrantami. Główną zaletą i przesłaniem opracowanych narzędzi jest zatem możliwość ich powielania i przystosowania do wykorzystania w procesie doradczym w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

– Europejski Pakiet Narzędziowy wskazuje na kilka kluczowych idei i wartości dla Unii Europejskiej i kreowania współczesnej polityki, tj.: traktowanie ludzi z szacunkiem, poszanowanie ich godności jako fundament przy świadczeniu usług doradczych, a także podwalina kształtowania postaw społecznych. W tym kontekście należy pamiętać, że praca z migrantami jest procesem złożonym, a więc dotyczącym wielu obszarów rzeczywistości. Oznacza to zatem, potrzebę poświęcenia większej ilości czasu na proces doradczy skierowany do osób z większym bagażem doświadczeń – wyjaśnia Natalia Pawlik.

W przedsięwzięcie poza Uniwersytetem Szczecińskim, zaangażowane były następujące podmioty: Praxis Community Projects (Wielka Brytania), Fundacion Laboral del Metal (Hiszpania), Iberika Group (Niemcy), The European Projects and Management Agency EPMA (Czechy) oraz the Gilfillan Partnership (Wielka Brytania). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej (program Leonardo da Vinci, Multilateral Projects for Development of Innovation) oraz środków finansowych na naukę przyznanych na realizację  projektu międzynarodowego współfinansowanego (MNiSW).

Opracowane narzędzie dostępne jest pod poniższymi adresami internetowymi:

Wersja polskojęzyczna: www.migrant-toolkit.eu/EMAT_Toolkit_PL_web.pdf

Wersja anglojęzyczna: www.migrant-toolkit.eu/EMAT_Toolkit.pdf

Pakiet narzędziowy dostępny jest w 5 językach: angielskim, niemieckim, polskim, czeskim, i hiszpańskim, w wersji online oraz drukowanej.

Dodatkowe informacje na temat projektu na stronie internetowej: www.migrant-toolkit.eu oraz na portalu społecznościowym https://www.facebook.com/EMATproject.

Julia Poświatowska