Aktywność ruchowa na obszarach górskich polski i świata
W dniach 28-29 listopada 2013 w Szklarskiej Porębie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Aktywność ruchowa na obszarach górskich polski i świata”. Organizatorem konferencji była Katedra Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz, rektor AWF we Wrocławiu oraz Radosław Mołoń, wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego.
Zgodnie z założeniami wydarzenie to było okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy i poglądów prezentowanych przez przedstawicieli nauki oraz praktyki w zakresie podejmowania szeroko rozumianej aktywności górskiej. Zakres tematyczny konferencji obejmował społeczno-ekonomiczne, psychologiczne, przyrodnicze, kulturowe, zdrowotne oraz fizjologiczne aspekty podejmowania aktywności ruchowej w terenie górskim.
Pierwszego dnia konferencji w Sali Karkonoskiej Hotelu „Kryształ” odbyło się uroczyste rozpoczęcie, które swoimi powitalnymi wystąpieniami uświetnili: prof. dr hab. Krystyna Zatoń, przewodnicząca komitetu naukowego konferencji, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego AWF we Wrocławiu, Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby oraz dr Wojciech Biliński, dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Oficjalnego otwarcia konferencji w imieniu rektora AWF we Wrocławiu dokonała prof. dr hab. Zofia Ignasiak, prorektor ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej.
Wykłady sesji plenarnej stanowiły niezmiernie wartościowy wstęp do późniejszych rozważań i dyskusji. Prof. dr hab. Andrzej Pawłucki (AWF we Wrocławiu) wprowadził obecnych w filozoficzno-aksjologiczne zagadnienia aktywności rekreacyjnej, prof. dr hab. Aleksander Ronikier (Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji w Warszawie) w oparciu o turystykę uzdrowiskową zaakcentował znaczenie turystyki górskiej dla zdrowia, a prof. dr hab. Jacek Gracz (AWF w Poznaniu) skoncentrował się na roli narciarstwa w kształtowaniu kondycji psychicznej. Wystąpienie dr. hab. Jacka Potockiego (UE we Wrocławiu) dotyczyło szlaków turystycznych jako czynnika rozwoju turystyki górskiej. Na zakończenie sesji plenarnej uczestnicy mogli na chwilę przenieść się w wyższe partie gór dzięki referatowi i prezentacji mgr. Bogusława Ogrodnika, który opowiedział o pływaniu i nurkowaniu w akwenach wysokogórskich, opierając się na doświadczeniach ze swoich ekstremalnych wypraw. Podróżnik i himalaista zorganizował także wystawę zdjęć ze swoich eskapad oraz prezentację specjalistycznego sprzętu do wędrówek wysokogórskich.
Dalsze obrady tego i następnego dnia odbywały się w poszczególnych sekcjach tematycznych. W czwartek popołudniu miały miejsce sesje dotyczące społecznych oraz biologiczno-środowiskowych, a w piątek organizacyjnych i edukacyjnych aspektów podejmowania aktywności ruchowej w górach. Sesje panelowe obfitowały w interesujące wystąpienia i niejednokrotnie burzliwe dyskusje, które pokazały jak z wielu różnorodnych perspektyw można spojrzeć na turystyczno-rekreacyjną aktywność człowieka w górach.
W związku z ogłoszeniem przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego roku 2013 Rokiem Turystyki Edukacyjnej w drugim dniu konferencji obyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli połączone z wędrówką nad wodospad Kamieńczyka. W trakcie podejścia we wczesnozimowej scenerii przewodnik sudecki przekazywał uczestnikom informacje krajoznawcze, ale także cenne uwagi dotyczące organizacji górskich wycieczek dla dzieci i młodzieży szkolnej. Natomiast ratownik GOPR poprowadził szkolenie dotyczące wyposażenia i ubioru niezbędnego do bezpiecznego wyjścia w góry. Uczestnicy zostali także zapoznani z podstawami wzywania i udzielania pierwszej pomocy w warunkach terenowych oraz mieli okazję praktycznie przećwiczyć te umiejętności podczas pozorowanego wypadku na szlaku. Uzupełnieniem warsztatów były obrady w sekcji tematycznej związanej z podejmowaniem turystyki edukacyjnej na terenach górskich.
Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom za udział w naszej konferencji, zapraszając jednocześnie na kolejne spotkanie specjalistów interesujących się aktywnością ruchową w górach, która odbędzie się w listopadzie 2014 roku. Serdeczne podziękowania należą się także wszystkim firmom oraz osobom, które w rozmaity sposób pomogli w organizacji przedsięwzięcia.
Piotr Zarzycki