×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Zarządzanie badaniami sektora produkcji żywności

Projekt szkoleniowy
13 stycznia 2014

Z końcem stycznia 2014 r. zbliża się finał projektu pn. „Zarządzanie Badaniami Sektora Produkcji Żywności”. Projekt realizowało od 1 czerwca 2012 r. do 31 stycznia 2014 r. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, organizacja branżowa posiadająca duże doświadczenie w realizacji projektów badawczych i szkoleniowych w obszarze produkcji i przetwórstwa żywności.

Projekt zakładał zwiększenie wiedzy i umiejętności 210 pracowników naukowych m.in.: szkół wyższych i instytutów badawczych w zakresie inicjowania i zarządzania aplikacyjnymi projektami badawczymi związanymi z sektorem produkcji żywności.

Podczas pierwszych czterech dni szkolenia uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w warsztatach i dyskusjach prowadzonych przez uznanych w świecie ekspertów – prof. Nigel Scollan z Uniwersytetu w Aberystwyth, prof. Jean-François Hocquette z francuskiego Instytutu Badań Rolniczych oraz dr Declan Troy z Irlandzkiego Urzędu Rozwoju Rolnictwa i Żywności. Tematyka warsztatów dotyczyła zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi dostosowanymi do potrzeb przemysłu spożywczego. Piąty dzień, prowadzony przez dr Martę Dorobę, dotyczył efektywnego planowania pracy zespołów w projektach B+R, w tym w zakresie elastycznych form zatrudniania dostosowanych do społecznych uwarunkowań kobiet i mężczyzn.

W trakcie drugiego zjazdu zaprezentowane zostały przykłady udanej współpracy nauki z biznesem. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki na podstawie uzyskanej wiedzy przygotowywali w grupach szkice projektów badawczych. Szkolenia poprowadzili eksperci w zakresie zarządzania projektami badawczymi oraz współpracy nauki z biznesem – Waldemar Wójcik, Lucjan Paszkiewicz i Andrzej Ereciński. Wyniki prac zostały ocenione przez komisję złożoną z kierownika interdyscyplinarnego oraz dwóch przedsiębiorców związanych z sektorem produkcji żywności.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród polskich naukowców. We wszystkich jego edycjach wzięło udział 212 pracowników naukowych z wielu jednostek naukowych z obszaru całej Polski. Wśród uczestników było 12 profesorów, 36 doktorów habilitowanych, 116 doktorów i 48 magistrów. Uczestnicy i uczestniczki uzyskali nową lub zaktualizowali posiadaną wiedzę w zakresie inicjowania i zarządzania projektami badawczymi o charakterze aplikacyjnym. Dla wielu z nich udział w projekcie okazał się „kamieniem milowym” w podejmowaniu inicjatyw projektowych w ramach aktualnie prowadzonych lub nowych badań. To niewątpliwie stanowi ogromną szansę, która w przyszłości może zaowocować nie tylko zdobyciem osiągnięć naukowych, ale również stać się początkiem do komercjalizacji własnych badań i prowadzonych prac rozwojowych.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IV Szkolnictwo Wyższe i Nauka, Działania 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu, zrealizowanych szkoleń wraz z foto i wideorelacjami uczestników i uczestniczek znajdują się na stronie internetowej www.zarzadzanie-badaniami.pl.

Elżbieta Gwiazda-Pietkiewicz

Specjalistka ds. promocji i rekrutacji