Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Leszek Żabiński, wojewoda śląski, dr Zygmunt Łukaszczyk oraz prezydent Katowic, Piotr Uszok uroczyście otworzyli Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Następnie zaproszeni goście i społeczność uczelni zapoznali się z budynkiem i jego możliwościami technicznymi. M.in. można było wziąć udział w międzynarodowej telekonferencji, zajrzeć w zakamarki licznych laboratoriów komputerowych oraz przysiąść w czytelni nad książką wirtualną bądź papierową. Niespodzianką dla gości była okazja do wpisania się do elektronicznej księgi pamiątkowej. Jako pierwszy wirtualnym mazakiem kilka słów skreślił prezydent Katowic, a jego niewidzialne pismo pojawiło się na ekranach w całym budynku. Było to możliwe, gdyż w CNTI działa zintegrowany system umożliwiający różne formuły prezentacji treści we wszystkich przestrzeniach Centrum. Laboratoria komputerowe będą również wielofunkcyjne dzięki specjalnie opracowanej platformie umożliwiającej pracę „w chmurze”.
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Leszek Żabiński powiedział: – Ten budynek dedykujemy studentom. To nowoczesna infrastruktura przede wszystkim dla nich.
CNTI już zostało okrzyknięte informatyczna brama Katowic. Dodatkowo jest współczesnym zwornikiem metropolii, a jednocześnie sercem uczelnianego kampusu.
Wojewoda Śląski, dr Zygmunt Łukaszczyk podkreślił: – To kolejny obiekt, który przełamuje wizerunek Śląska. Ten region rozwija się na bazie wiedzy. Tu mamy do czynienia z nauka na najwyższym poziomie.
Prezydent Katowic, Piotr Uszok dodał: – To miejsce niezmiernie ważne. Rozwój Katowic i województwa widzimy w perspektywie nowoczesnych technologii. A CNTI będzie kuźnią kadr w tym zakresie.
CNTI to pięć pięter naszpikowanych elektroniką. Na 7000 metrów kwadratowych, blisko 800 osób będzie mogło w jednym czasie korzystać ze stacjonarnych i mobilnych stanowisk komputerowych w budynku. W czytelni multimedialnej studenci i pracownicy uzyskają dostęp do zbiorów bibliotek wydziałowych oraz informacji elektronicznej i multimediów. Będą mieli także możliwość wykorzystania specjalistycznego oprogramowania oraz przeglądnięcia prasy codziennej i specjalistycznej nad kubkiem aromatycznej kawy. Nowy, wart 47 mln zł, budynek jest przyjazny dla użytkowników i środowiska. Znalazła się w nim przestrzeń dla wielu miejsc pracy i spotykania się studentów i kadry akademickiej. Wiosną i latem dyskusje przeniosą się zapewne z budynku na tarasy widokowe, z których roztacza się panorama centrum Katowic. Dzięki pompom ciepła budynek wykorzysta własną temperaturę do ogrzewania potrzebnej wody użytkowej. Na dachu zamontowano systemy solarne, a magazynowana woda deszczowa posłuży w sanitariatach oraz do podlewania zieleni. Na fanów dwóch kółek czeka parking dla rowerów zlokalizowany przy zjeździe ze ścieżki nad Rawą.
Więcej informacji: www.ue.katowice.pl/jednostki/cnti.html
Otwarcie CNTI było częścią obchodów Święta Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, organizowanego w rocznicę pierwszego wykładu w uczelni, który odbył się w 1937 roku. Z okazji Święta dokonano także uroczystych promocji doktorskich i habilitacyjnych. Dyplomy otrzymało 11 „świeżo upieczonych” doktorów habilitowanych oraz 28 doktorów.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach tworzą cztery wydziały: Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Zarządzania. Łącznie prowadzą one 15 kierunków kształcenia. W uczelni studiuje ponad 12 000 studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych. Do grona tego dołączają słuchacze studiów doktoranckich oraz podyplomowych. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach uczyć się można od wczesnych lat aż po wiek seniora. Prowadzone są programy edukacji ekonomicznej dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów i techników. Ponadto w uczelni działa jedyny w Polsce Uniwersytet Ekonomiczny Trzeciego Wieku.
Marcin Baron