×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Konstruktorzy łazika Hyperion w Ministerstwie Nauki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
10 czerwca 2013

Młodzi konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion, którzy zwyciężyli na zawodach University Rover Challenge 2013 w USA, tuż po przylocie do Polski gościli w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Studenci z Politechniki Białostockiej – Michał Grześ, Robert Bałdyga, Jakub Maliszewski, Jacek Wojdyła, Ariel Lech, Łukasz Matysiewicz – są laureatami rozstrzygniętego na początku maja tego roku konkursu w ramach rządowego programu Generacja Przyszłości.

– Jestem dumna, że mogliśmy sfinansować konstrukcję łazika i jego start w zawodach. Twórcy Hyperiona pokazali światu, że polscy studenci mogą podbić nie tylko Ziemię, ale i Kosmos – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zwycięstwo w zawodach University Rover Challenge 2013, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych, to kolejny sukces studentów Politechniki Białostockiej w tym konkursie. W roku 2010 zajęli trzecie, a w 2011 r. pierwsze miejsce. O sukcesach studentów z Polski donosiły w ostatnich dniach media z całego świata.

– Stworzyliśmy system wspierania najbardziej utalentowanych studentów, który już przynosi efekty. „Generacja Przyszłości” umożliwia studentom porównywanie swoich dokonań z rówieśnikami z całego świata, podpatrywanie nowinek technologicznych i rozwijanie pasji – podkreśla minister Barbara Kudrycka.

Białostoccy studenci są absolutnymi liderami w zawodach URC 2013. – O skali ich sukcesu świadczy zdobyta przez nich najwyższa liczba punktów w historii konkursu – 493 na 500 możliwych. Wyprzedzili Amerykanów i inne drużyny z całego świata, których punktacja wahała się w granicach 350 – mówiła prof. Daria Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej z udziałem zwycięskiej drużyny. Gratulując konstruktorom łazika Hyperion, wspomniała także o sukcesie studentów z Politechniki Wrocławskiej, którzy zajęli drugie miejsce na podium i także są laureatami programu „Generacja Przyszłości”. W ramach programu rząd  dofinansował w tym roku 31 studenckich projektów na kwotę łącznie około 6,5 mln złotych.

Konstruktorzy łazika marsjańskiego na spotkaniu z dziennikarzami opowiadali o swojej ciężkiej pracy i nieustannym podnoszeniu poprzeczki, która doprowadziła ich do kolejnego zwycięstwa.

– Tegoroczne zawody Univeristy Rover Challenge różniły się od poprzednich, bo konkurencje były trudniejsze. Rośnie też ich prestiż, dlatego cieszymy się, że ministerstwo nauki umożliwiło nam start w zawodach w ramach programu „Generacja Przyszłości” – mówił mgr inż. Piotr Ciura, koordynator projektu Hyperion. Opiekunem naukowym zwycięskiej drużyny jest dr inż. Kazimierz  Dzierżek.

Dla białostockiej drużyny to nie koniec prac nad łazikiem Hyperion. W roku 2014 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadal będzie wspierać prace konstruktorskie zespołu.

Program Generacja Przyszłości to nie jedyna forma wspierania utalentowanych studentów.

– Od dwóch lat przyznajemy także „Diamentowe Granty” utalentowanym studentom na prowadzenie własnych badań naukowych. Dzięki temu programowi studenci uzyskują dofinansowanie rzędu nawet 200 tys. złotych na rozwijanie swoich koncepcji naukowych i w bardzo młodym wieku stają się częścią profesjonalnych zespołów badawczych. To otwiera szybszą ścieżkę do naukowej kariery – podkreśla minister nauki prof. Barbara Kudrycka. – Na nowych i bardziej efektywnych zasadach przyznawane są stypendia ministra i specjalne stypendia rektora dla najlepszych studentów – dodaje minister.

Zespół Prasowy MNiSW