×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

List otwarty

Obywatele Nauki
10 czerwca 2013

Ruch społeczny „Obywatele Nauki“ powstał m.in. po to, aby publicznie mówić o bolączkach nauki w Polsce. Zostaliśmy potraktowani jak reprezentanci środowiska, gdy prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zaprosiła nas na rozmowę w dniu 4 kwietnia br. Podczas tego spotkania Pani Minister jednoznacznie zadeklarowała, że „ON” jako strona społeczna otrzymają do konsultacji nowe akty prawne powstające w ministerstwie. Dotyczyć to miało również zapowiadanych zmian w regulaminie trzeciej edycji konkursu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy zatem publikację informacji o ogłoszeniu kolejnego konkursu NPRH (22 maja).

Na w/w spotkaniu Pani Minister twierdziła, że zmiany w regulaminie przygotowywane są przez Radę NPRH i fakt ten miał być przyczyną odwlekania ogłoszenia kolejnego konkursu. Prace nad zmianami regulaminu zapowiedziała też prof. Grażyna Borkowska, przewodnicząca Rady NPRH, w liście  do „ON” (z 24 lutego). W regulaminie III edycji konkursu istotnie dokonano ważnych zmian; dotyczą one m.in. kryteriów oceny wniosków, wysokości kosztów pośrednich, minimalnego czasu trwania projektu. Zmiany zasad konkursów NPRH nie zostały jednak ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej MNiSW i nie były – o ile wiemy – w inny sposób konsultowane ze środowiskiem. Z pewnością, pomimo deklaracji, nie trafiły do konsultacji do „ON”.

Chcemy publicznie wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie brakiem konsultacji społecznych przy wprowadzaniu zmian zasad w ogłaszanych przez MNiSW konkursach finansujących naukę. Szczególnie niepokojąca jest również rozbieżność deklaracji Minister Kudryckiej z praktyką. Deklarowana otwartość i gotowość słuchania środowiska odbiega od stanu faktycznego. Takie działania to zaprzeczenie dobrych zwyczajów państwa obywatelskiego.

Lukasz Niesiolowski-Spano